• Anasayfa
  • Sektörel
  • Nvidia, Sürücüsüz Araçlarda Kullanılması İçin Ürettiği "Süper Bilgisayarını" Tanıttı!

Nvidia, Sürücüsüz Araçlarda Kullanılması İçin Ürettiği "Süper Bilgisayarını" Tanıttı!

0
0
0
0
0
Sürücüsüz araçlarda kullanılması için son derece güçlü bilgisayarlar ürettiğini belirten Nvidia, bu yeni bilgisayarıyla CES 2016 etkinliğine katılanların ilgisini çekmeyi başardı.
Nvidia bilgisayar donanımları üreten büyük firmalardan birisi. Üretimini yaptığı her türlü bilgisayar donanımıyla kullanıcılarına 1993 tarihinden beri kaliteli hizmet sunan firma, CES 2016 etkinliğine katılanlar arasında yer alıyordu. CES 2016'ya katılan ve burada ürettiği yeni süper bilgisayarı tanıtan Nvidia, bu bilgisayarın sürücüsüz araçlarda kullanılmak amacıyla üretildiğini söyleyerek sürücüsüz araç sektöründe dolaylı yoldan da olsa bulunmaya devam edeceğinin sinyallerini verdi. Nvidia CEO'su Jen-Hsun Huang tarafından tanıtılan süper bilgisayarın adı "Drive PX2."

Aslında Drive PX2 adlı süper bilgisayar, Nvidia tarafından sürücüsüz araçlarda kullanılması amacıyla üretilmiş olan ilk süper bilgisayar değil. Firma geçen sene "Drive" serisinin önceki modeli olan bir diğer süper bilgisayarını tanıtmıştı ve bu bilgisayarına Drive CX adını vermişti. Drive PX2, elbette eski modeli olan Drive CX'e göre çok daha iyi performansa sahip ve amacına daha uygun bir şekilde üretilmiş. Nvidia'nın bazı şeyleri abartma konusundaki tutumunu yeniden gözler önüne serdiği Drive PX2, saniyede 24 trilyon yapay zeka işlemi yapabiliyor. CEO Jen-Hsun Huang, 24 trilyon işlemin ne kadar çok olduğunu anlatmak adına "150 adet MacBook Pro'dan daha güçlü" cümlesini kullandı.Yaklaşık 10 x 20 cm boyuta sahip olan bu süper bilgisayar, 12 adet işlemciye sahip. Özel bir soğutma sistemine sahip olan Drive PX2, yapılan açıklamalara göre 12 adet video kameradan, lidardan (uzaklığı ölçmek için lazer kullanan bir cihaz), radardan ve ultrasonik sensörlerden gelen verileri tek başına işleyebilecek kapasiteye sahip. Bu cihazların hepsinden gelen verileri işlemenin ve tek bir bilgisayarda toplamanın son derece zor olduğunu, ancak kendi süper bilgisayarlarıyla bunun mümkün olduğunu belirten Jen-Hsun Huang, Drive PX2'nin ilk olarak Volvo tarafından kullanılacağını belirtti.Kaynak: Gizmodo 
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0