​Japonlardan Sıra Dışı Su Altı Şehri: Ocean Spiral

1
0
0
0
0
BioShock oyunlarından su altı şehri olan Rapture konseptini hayata geçirmeyi planlayan Japonlar, kendi kendine yetebilen 5000 kişilik su altı şehri olan Ocean Spiral projesi ile karşımıza çıkıyor.
BioShock oyunlarından su altı şehri olan Rapture konseptini hayata geçirmeyi planlayan Japonlar, kendi kendine yetebilen 5000 kişilik su altı şehri olan Ocean Spiral projesi ile karşımıza çıkıyor.

Ünlü bir Japon inşaat firması olan Shimizu Corporation, en yeni ve en ilginç projesiyle uzun süre kendisinden bahsettirecek gibi. Shimizu firmasının önümüzdeki 15 yıl içerisinde hayata geçirmeyi planladığı Ocean Spiral projesinin ortalama 5 yılda tamamlanacağı konuşuluyor. Toplamda 25 milyar 160 milyon dolar’a mal olacağı bildirilen Ocean Spiral projesinin bazı yapısal özelliklerini belirtmek istedik.

Ocean Spiral, deniz yüzeyinden deniz tabanına kadar uzanabilen dev bir yapıt olarak planlandı. Şehrin dış dünya ile bağlantısı, yapısında bulundurduğu 5 adet hareketli iskele sayesinde gerçekleşecek. (Adamlar resmen kendi şehrini kuruyor arkadaş.)Bu şehirde yaşayacak olanlar, küre biçiminde bulunan jeodezik üst yapıda iş ve ev hayatlarını sürdürecek. 500 metre çapında olan bu dev yapıt 5000 kişiye ev sahipliği yapmayı planlıyor.Kürenin içinde bulunan yaşam alanları ve ofisler orta kısımda ki ana sütunda konumlanacak ve 500 metre uzunluğunda olan bu sütun aynı zamanda yeşil alanlar da içerecek.500 metre çapındaki metal ve cam karışımı olarak meydana çıkacak yapının tabanında da, alışveriş merkezi ve kafe gibi mekanlar konumlandıralacak.Kürenin dış kısmında ise orada yaşayan insanlar için yürüyüş ve koşu alanı oluşturulacak.Ocean Spiral projesinin yaşam alanlarını içeren kürenin altında ise, 3-4 kilometre derinliklerine kadar uzanan ve deniz tabanına erişebildiği bildirilen esnek bir spiral yapı bulunduruluyor.Bahsetmiş olduğumuz sarmal yapının genel olarak 15 kilometreyi bulduğu söyleniyor. Bu yapının ucunda ise, şehrin enerji kaynağını oluşturan biyo çiftlikler ve jeotermal enerji reaktörlerine yer verilmiş.Karbon dioksiti metan gazına çeviren mikro organizmaların biyo çiftliklerde yetiştirileceği bilgisi verilirken, deniz tabanında ki sıcak noktalara yakın konumlandırılan jeotermal  reaktörler şehrin elektrik ihtiyacını karşılayacak.
 
1
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
1
0
0
0
0