Öğrencilere Dağıtılan Tabletler ''Daha Yerli'' Olacak

0
0
0
0
0
Teknolojide yerli üretime verdiğimiz değer her geçen gün artıyor, yapılan projeler de bu yönde ilerliyor.
Bildiğiniz gibi eğitim alanında öğrencilere yönelik düzenlenen Fırsatları Arttırma ve Teknolojiyi İyileştirme Hareketi yani FATİH Projesi kapsamında Milli Eğitim Bakanlığı ve Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı, hem Türkiye'deki tüm dersliklere birer adet dizüstü bilgisayar, projeksiyon cihazı ve akıllı tahta koymayı hem de her öğrenciye tablet bilgisayar vermeyi amaçlamakta.

Bu konuda çalışmalar devam ederken Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, projenin eğitimi kapsadığı kadar yerli üretimi de desteklemeyi amaçladığını söyledi. Yaklaşık olarak 10 milyonun üzerinde tablet alımı yapılacağını belirten Işık, bu tarz yüksek bir rakamın yerli üretime ciddi katkı sağlayabileceğini ve yerli üretimin bu tarz projelerle desteklenmesi gerektiğini sözlerine ekledi.Işık'a göre, Milli Eğitim Bakanlığı ile birlikte yürüttükleri çalışma, sona yaklaşmış durumda. Türkiye'nin son dönemdeki en önemli projelerinden biri olarak görülen FATİH Projesi'nin iki temel ayağı bulunduğunu söyleyen Işık, ilk ayağın eğitimde fırsat eşitliğini ve imkanları maksimum düzeye çıkarmak olduğunu şu sözlerle vurguladı; "Hakkari'deki bir yavrumuzun da Ardahan'daki, Artvin'in Şavşat'ın bir köyündeki yavrumuzun da İstanbul'daki yavrumuzla aynı şartlarda yarışabilmesi. Bu artık dijital çağda mümkün.''Projenin ikinci ayağının, Türkiye'nin eğitimde dijital çağı yakalaması olduğunu belirten Işık'ın konu hakkında yaptığı açıklama ise şu şekilde:

"Burada teknolojinin geliştirilmesi, özellikle etkileşimli tahtalar, tablet bilgisayarlar ve altyapı, tüm donanımlar Türkiye açısından son derece önemli. Tabletlerle ilgili Milli Eğitim Bakanlığı ve biz bir çalışma yapıyoruz. Bu tabletlerde maksimum yerlilik oranını hedefliyoruz. Onun için de bir tablette yerlilik oranı ne kadar olmalı diye TÜBİTAK'la birlikte bir çalışma yürütülüyor. Bu çalışma bugünlerde bitecek. Bu çalışma bittikten sonra biz iyi bir yerlilik oranı koyacağız. O yerlilik oranına göre de kamu alıma çıkacak. İnşallah bu kamu alımını yerlilik oranını sağlayacak şekilde yaparız. O zaman rekabetçi bir de ortam olur. Ümit ediyoruz kendi firmalarımız bu ihaleyi alırlar ve Türkiye hem teknolojisini kullanırken aynı zamanda geliştirmiş ve satmış olur. Altyapı olarak bunu yapacak firmalarımız var. Daha da fazla firma olmasını arzu ediyoruz.

Sadece kullanılan parçaları hesap etmek yerlilik oranında yeterli değil. Oradaki yazılım çok önemli bir faktör. Oradaki alt kırılımlar tek tek inceleniyor. Verilen işçilik önemli bir faktör. Biz yerliyi sadece montaj olarak düşünmüyoruz. Her bir parça için burada ne kadar emek veriliyor, ne kadarı burada üretiliyor, geliştiriliyor, bütün bunlara bakıyoruz. Bunun için kılı kırk yaran bir çalışmayı bakanlığımız yapıyor. Önümüzdeki süreçte bunları ortaya net olarak koymuş olacağız.
''Teknolojinin insan hayatında bu dönemde yaptığı doğrudan etki göz önüne alındığı zaman bu tarz projelerin eğitim gibi bir alanla iç içe olması, yetişecek nesil açısından önemli bir avantaj olabilir. Umarız böyle projeler özellikle devamlılık açısından gerekli gelişim ve desteği görür. 
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0