• Anasayfa
  • Sektörel
  • Tunceli'de Öğretmen ve 15 Öğrencisi, İnsansız Hava Aracı Üretti

Tunceli'de Öğretmen ve 15 Öğrencisi, İnsansız Hava Aracı Üretti

0
0
0
0
0
Tunceli'de öğretmenlik yapan Fikret Duru, 15 öğrencisinin yardımıyla birlikte yalnızca 500 TL'ye mal olan bir insansız hava aracı üretti.
Tunceli’nin Hozat ilçesinde lise öğretmeni olan Fikret Duru, 15 öğrencisiyle birlikte sadece 500 TL’ye mal olan 2 km menzile sahip bir insansız hava aracı üretti. Üstelik insansız hava aracı sadece 2 kg ve taşıyabileceği ağırlık 3 kg. 

Fikret Duru, Zübeyde Hanım Lisesi’nde muhasebe ve finansman öğretmenliği yapıyor. Öğrencilerine ve ilçesine bir şeyler kazandırabilmek için böyle bir çalışmaya başladığını ifade eden Duru, “İnsansız hava aracımız dört kanatlı bir uçak ve ağırlığı yaklaşık 2 kilogram, maksimum taşıyabileceği ağırlık ise 3 kilogram civarında” sözlerini sarf etti.  Fikret Duru, bu çalışmayı 15 öğrencisiyle birlikte tamamlamış.

Amerika’da üretilen insansız hava araçlarından da bir farkının olmadığını belirten Fikret Duru: "Bir kilometreden sonra uçak çok küçüldüğü için göremiyoruz. Üzerine kamera takılırsa, iki kilometreye kadar rahatlıkla görebiliriz. Dış kaplama, motor ve iç donanımıyla toplam maliyet 500 TL civarında. Uçağımızın ana maddesi balsa ağacı ve kontrplak. Gövdeyi kontrplaktan imal ettik. Kanatları ise hafif ve dayanıklı olduğu için Afrika'da yetişen balsa ağacından imal ettik. Aracın imalatını burada yapmayı düşünüyoruz. İmalatını yapacak makinelerimiz de var. Birazcık sermaye ve biraz da destekle bunu yapabiliriz, hatta destek verilirse bunun daha büyüğünü bile yapabiliriz. İsrail ve Amerika'nın ürettiği insansız hava araçları var. Bundan hiçbir farkı yok. Tek farkı, içindeki ekipmanı biraz daha gelişmiş. Bizimki biraz daha basit bir sistem." diye ekliyor.

0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0