• Anasayfa
  • Sektörel
  • Ormanların Sağlığı ve Hayati Değerleri Kızılötesi Sistemle İncelenecek

Ormanların Sağlığı ve Hayati Değerleri Kızılötesi Sistemle İncelenecek

1
0
0
0
0
Ormanlara 'check-up' yaparak hayati değerlerini görmemizi sağlayan bir sistem geliştirildi.
Aşağıdaki fotoğrafa baktığınızda bir sanat eserini inceliyormuşsunuz gibi görünebilir ancak bu fotoğraf, Macaristan ve Viyana merkezli bir araştırma ekibi tarafından, Avrupa'da korunan doğal alanların sağlık ve biyolojik çeşitliliğini izlemek için bir hava lazer tarama tekniği olan LIDAR.

Fotoğrafın oluşmasındaki sistem ise oldukça basit. Küçük bir hava aracı, uçtuğu süre boyunca lazer sistemi ile yere kızılötesi ışınlar gönderiyor. Yere çarpan kızılötesi ışınlar yayıldığında oluşturdukları manzara bir sensör tarafından kaydediliyor.

       

Hava fotoğrafçılığının aksine, lazer tarama bir ormanı zemini dahil komple taramak ve modellemek adına çok daha kullanışlı. Araştırmacılar bu sistemi kullanarak elde ettikleri verileri, daha önceden yazdıkları bir yazılım olan Python'a kaydediyolar. Python dediğimiz yazılım da karmaşık algoritmalar ve öğrenme yetisi ile farklı bitki topluluklarını -ağaçlar, çalılar, otlar ve çimenler de dahil olmak üzere- tanımlayabilen bir sistem. Hatta araç izleri, yabani otlar, insanların bıraktığı çöpler gibi şeyler de sistem tarafından tanınıyor.

Macaristan'da bulunan ve doğal koruma alanlarından biri olan bu sulak ekosisteme ait aşağıdaki fotoğraf, hava fotoğrafçılığı sayesinde geçen sene çekilmişti. Ancak yeni sistemle yapılan araştırma, bu fotoğraftaki verilerin yanlış olduğunu ortaya çıkarmış.

       

Araştırmacıların bu sistemi geliştirmeleri ve yaygın olarak kullanılmasını istemelerindeki amaç ise ormanların sağlığı ve müdahale süresi. Ormanlara zaten günümüzde uzmanlar tarafından bir nevi 'check-up' yapılmakta. Ancak bu kontroller yerinde inceleme olduğundan süre bakımından çok zaman almakta ve bu sebeple çok kısıtlı alanlar incelenebilmekte. Bu sistem ise çok daha geniş alanları çok daha hızlı bir şekilde inceleyecek.

Araştırmacılar, sistem sayesinde çok daha fazla bölgeyi hızlı şekilde inceleyerek, sağlıklı orman alanlarını arttırma amacında. Bu ormanlar da gelecek için odunsu ve otsu bitkilerin limanı olacak.

Yaptıkları bu sisteme son derece güvenen araştırmacılar, sistemlerini tanıtım amaçlı olarak da Macaristan'da bulunan ve yine koruma alanları olarak sayılan bazı bataklık ve çayırların verilerini paylaştı. Lazer sistemi sayesinde çok kısa bir sürede elde edilen veriler, yerinde inceleme ile onlarca gün incelemelerde bulunan araştırmacıların verileri ile %90 oranında uyuşmakta. Sistemin henüz bitmediği, geliştirilme aşamasında olduğu da göz önünde bulundurulursa, rakamlar oldukça iyi durumda.

          

Umarız bu sistem sayesinde çok kısa sürede büyük çaplı ekosistemler koruma altına alınarak verimli hale getirilebilir. Çünkü özellikle küresel iklim değişikliği bu ekosistemleri hızlı bir şekilde yok etmekte. Sistem şu an için sadece Avrupa Birliği sınırları içinde belirlenmiş bir doğal çevre koruma ağı olan Natura 2000 bölgelerinde kullanılmakta. Natura2000 bölgeleri ise şu şekilde;

1
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
1
0
0
0
0