OS X Yosemite'nin Mac'e Getirdiği 5 Yenilik

0
0
0
0
0
Teknoloji dünyasının dev isimlerinden Apple'ın OS X​ Yosemite işletim sistemi sayesinde birçok yeni özellik Mac'te aktif  hale geldi. Bu haberimizde sizlere Yosemite’nin hayatımıza kattığı bazı yeniliklerden bahsedeceğiz. 
Teknoloji dünyasının dev isimlerinden Apple'ın OS X​ Yosemite işletim sistemi sayesinde birçok yeni özellik Mac'te aktif  hale geldi. Bu haberimizde sizlere Yosemite’nin hayatımıza kattığı bazı yeniliklerden bahsedeceğiz. 

Yosemite ile birlikte şeffaf kullanımlara yoğunluk veren Mac, Dock ve Menü çubuğuna koyu renk özelliği ekledi. Bu özellik sayesinde Dock ve Menü çubuğunu siyah olarak kullanabilmek mümkün hale geldi. Bu seçeneği aktif hale getirebilmek içinse Sistem tercihleri > Genel içerisinden ‘’koyu menü çubuğu ve dock kullan’’ seçeneğine tıklamanız yeterli olacak ve Dock’un rengini değiştirebileceksiniz. Bir diğer yenilik ise Spotlight’a uygulanmış durumda. Kullanıcıların Mac’teki en büyük yardımcısı olan Spotlight’ta uygulama bulmak ve aritmetik işlemleri yapmak gibi özelliklere ek olarak birim dönüştürmek ve Wikipedia’dan aramak yapmak gibi birçok farklı yenilik de eklenmiş. Yosemite’nin getirdiği özelliklerden bir diğeri ise iOS ekran kaydı. Bu özellik sayesinde iPhone veya iPad’inizin ekran kaydını alabiliyorsunuz. Ancak, özellikten faydalanabilmek için iPhone ile Mac arasındaki bağlantıyı sağlamanız gerekli. Daha sonra QuickTime’ı çalıştırıp yeni film kaydı seçeneğini seçeceksiniz. Son adım ise kaydet butonunun yanından iPhone’u seçmek ve iPhone erkanını kayda hazır hale getirmek.Apple, Yosemite ile kullanıcıların canını sıkan sorunlara da çözümler getirdi. Mac’lar arasında çok iyi çalışan AirDrop özelliğinin iPhone ile Mac arasında bağlantı kuramıyor olması kullanıcılar tarafından çok fazla eleştiriliyordu. Nihayet Apple biraz geçte olsa bu soruna bir çözüm getirdi. Artık Yosemite ve iOS8 ile birlikte iPhone’dan Mac’e veya Mac’ten iPhone’a bazı dosyaları gönderebileceksiniz. Yani iPhone’da çektiğimiz bir fotoğrafı birkaç tıklama ile Mac’e iletmek mümkün. Son özellik ise yılların sorusuna cevap verir nitelikte. Siri Türkçe olacak mı? Ne yazık ki Siri hala Türkçe konuşamıyor ama Apple artık Türkçe anlıyor. Söylediklerimizi yazıya dökebilen özelliği Mac’ten Sistem Tercihleri > Dikte ve Konuşma içerisinden Dikte özelliğine tıklayarak aktif hale getiriyoruz. Sonra tek yapmamız gereken şey Function tuşuna 2 defa basmak ve konuşmaya başlamak. 

Kaynak : Sihirlielma
 
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0