Tüm Otomotiv Endüstrisi 14 Dev Şirketin Elinde

0
0
0
0
0
Tüm sanayileşmiş ülkerlerde otomotiv sektörü ekonominin lokomotifi olarak gösterilir. Turizm, altyapı ve inşaat ile ulaştırma ve tarım sektörlerinin gerek duyduğu her türlü motorlu araçlar sektör ürünleri ile sağlanır. Dünyada ise toplam motorlu taşıt üretiminin yaklaşık yüzde 70’ini otomobil üretimi oluşturuyor.
Tüm sanayileşmiş ülkerlerde otomotiv sektörü ekonominin lokomotifi olarak gösterilir. Turizm, altyapı ve inşaat ile ulaştırma ve tarım sektörlerinin gerek duyduğu her türlü motorlu araçlar sektör ürünleri ile sağlanır. Dünyada ise toplam motorlu taşıt üretiminin yaklaşık yüzde 70’ini otomobil üretimi oluşturuyor. Sadece bu bilgilere göre düşünseniz bile bu sektörün ne kadar büyük olduğunu rahatlıkla tahmin edebilirsiniz.

Ülkemizde ise 1954 yılında tarım alanında da kullanılmaya uygun olan Jeep modellerinin üretilmesi için Tuzla Jeep Fabrikası kuruldu ve Türk Willys Overland askeri cip ve kamyonetleri ile Büssing kamyonlarının yapımına başlandı. 1966 yılına gelindiğinde ise Otosan, İngiliz Reliant firmasına bir prototip hazırlattı ve temelde fiberglas gövdeli, iki kapılı, bütün mekanik parçaları Ford’dan alınan, adı bir yarışma sonucu belirlenen, fiberglas gövdesiniyse deve, eşek gibi hayvanların yemesiyle ünlenen Anadol’u üretmeye başladı. Bu tarihlerden sonra da ülkemizde bir türlü istenilen seviyeye gelemeyen sektörün ağır abileri birçok kişinin tahmin edeceği üzere Amerika’da ve Avrupa’da boy gösteriyor. Lafı fazla uzatmadan bu piyasaya hükmeden 14 dev şirketi sizlerle baş başa bırakmak istiyoruz. Aşağıdaki grafikte bu şirketleri ayrıntılı bir şekilde görebilirsiniz.

0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0