• Anasayfa
  • Sektörel
  • Oyun Geliştirmek İçin Topladıkları Paralarla Alem Yaptılar!

Oyun Geliştirmek İçin Topladıkları Paralarla Alem Yaptılar!

0
0
0
0
0
Kendi çabalarıyla bir oyun geliştirmeye çalışan masum bir geliştiricinin başından geçen acıklı hikaye (hüzünlü haber açıklaması).
Şimdi sizlere oldukça hüzünlü, bir o kadar da troll bir olay anlatacağız. Eric Tereshinski adlı bir oyun gelişticisi, kendi çabaları ile ETeeski adlı oyun geliştirme firmasını kuruyor ve kendi çapında işler yapmaya başlıyor.

Fikir olarak gayet yaratıcı olan ve tutma potansiyeli yüksek Ant Simulator (Karınca Simülasyonu) adlı oyunu yapmaya başlayan Tereshinski, bu oyunu ile pek çok kişi tarafından ilgi görüyor. Oyunda amaç, bir karınca kolonisini yönetme. Elinde böylesine ilginç bir proje, arkasında da destekleyen kişiler olunca Tereshinski, oyunu geliştirmek adına gerekli masrafları karşılayabilmek için YT, LudumDare ve Twitch gibi platformları kullanan Tereshinski, projesine özel bir de Kickstarter kampanyası başlatarak işini sağlama almak istiyor. 

Tabii işin içine para girince hem oyun geliştirmeyle uğraşmak, hem de maddi anlamda olan işleri yönetmek zor olduğundan Tereshinski iki tane elemanı işe alarak, sürecin finansal kısmını idare etmelerini istiyor. Olay da burada patlak veriyor. Tereshinski'nin burada yaptığı hata, bu iki arkadaşla ortaklık anlaşması imzalamak (zaten aldığı adamlar 11 senelik arkadaşlarıymış).Sonrasında işler güzel şekilde devam ediyor, hatta oyunun bir beta'sı bile çıkıyor ve insanlar oldukça beğeniyor. Fakat işin rengi sonradan değişiyor. Tereshinski'nin ortaklık yaptığı bu iki elemanın, başta Kickstarter olmak üzere bütün platformlardan toplanan paraları tabiri caizse çatır çutur yediği ortaya çıkıyor. ''Nereye gidiyor la bu büyün para? Şirketin finansal durumuna bir göz atayım'' diyen Tereshinski, parasının bir güzel çarçur edilğini, ortaklarının en lüks restoranlarda yemek yediklerini, en sağlam barlara gittiklerini, hatta striptiz kulüblerden çıkmadıklarını görüyor.

İşin asıl sıkıntılı kısmı ise buradan sonra başlıyor. Elemanları şutlamak isteyen Tereshinski, yaptığı ortaklığın kurbanı oluyor ve adamlardan kurtulamadığı gibi, onlarla olan ortaklığından ötürü bir de oyunundan oluyor. YouTube kanalında bir video paylaşan Tereshinski, ortaklarına dava açtığını ve madur olan kişilere paralarını iade etmek adına tüm yollara başvurduğunu söylemekte. Buna rağmen Ant Simulator iptal olmuş durumda.
 

Kaynak: Reddit
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0