Parkinson Hastaları İçin Özel Kalem Üretildi

0
0
0
0
0
Gelişmekte olan teknoloji, insan yaşamını kolaylaştırmak adına kullanılmaya devam etmekte. Google'ın girişiminden sonra Parkinson hastaları için bir destek de Dopa Solutions'dan geldi.
Parkinson hastalığının pek çok belirtisi bulunurken en yaygın olan belirti şüphesiz fiziksel titremedir. Ayakkabı bağcıklarını bağlama gibi çok küçük hareketleri bile yapılması zor hale getiren hastalık, kalem tutma, yazı yazma gibi fiziksel yetenekleri de kısıtlamakta, engellemekte. 

İşte bu duruma el atmak için kolları sıvayan Dopa Solutions, Parkinson hastalarının yazım yeteneklerine doping olacak bir sistem daha doğrusu bir cihaz geliştirdiler. Cihaz, yazımı kolaylaştırmak için titreşimler gerçekleştiren bir kalem.

       

Parkinson hastalarının el yazıları, hastalığın bir sonucu olarak kontrolsüz bir şekilde yazıldığından okumak için oldukça karışık ve küçük oluyor. ARC kalem olarak adlandırılan kalem, el yazısının daha büyük ve daha geniş (yani daha okunaklı) olacak şekilde yazılması için, hastalığın sonucu olarak titreyen elin kaslarını uyarmak adına yüksek frekanslı titreşimler göndermekte. 

Dopa Solutions henüz resmi sonuçları açıklamamış olsa da, kalem kullanarak yazı yazan Parkinson hastalarının yaklaşık %86'sı gelişme göstermekte. Bu %86'lık kısmın el yazıları çok daha okunaklı olacak şekilde büyük bir biçimde.

Kalemin bir avantajı da ergonomik yapısı. Parkinson hastaları zaten zorlandıkları yazı yazma işini birde normal kalemlerle yapmaları, onların işini çok daha zorlaştırmakta. Ancak ARC kalemin yapısı, Parkinson hastaları için oldukça iyi tasarlanmış durumda.
 


Parkinson hastalığının henüz bir tedavisi bulunmuş değil. Ancak gelişen teknoloji, gün geçtikçe bu hastalıktan muzdarip kişilerin yaşamlarını da kolaylaştırıyor. Geçtiğimiz yıl Google, Parkinson hastaları için özel bir kaşık üretmiş, birkaç ay önce ise bir öğrenci Parkinson hastalarının konuşurken karşılaştıkları zorlukları azaltmak için TALK adlı bir sistem geliştirmişti.

Dopa Solutions gelişmek adına sponsorlar beklemekte ancak ARC kalem bekledikleri ilgiyi görürse, şirket bir sonraki adım olarak yine Parkinson hastalarının zorluk yaşadığı çatal, kaşık, bıçak, diş fırçası hatta bilgisayar faresi gibi ürünlere de el atmayı planlamakta.
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0