• Anasayfa
  • Sektörel
  • BDDK, PayPal’in Lisans Başvurusunu Neden Kabul Etmediğini Açıkladı

BDDK, PayPal’in Lisans Başvurusunu Neden Kabul Etmediğini Açıkladı

2
0
0
0
0
Birkaç gün önce 6 Haziran’dan itibaren Türkiye pazarından çekileceğini açıklayan PayPal’in lisans başvurusunun neden kabul edilmediği BDDK tarafından açıklandı.
Bu haftaiçinin en flaş haberi kuşkusuz PayPal’in Türkiye pazarından çekileceğini açıklamasıydı. Bununla ilgili olarak bazı iddialar ortaya atıldı; örneğin şirketin Türkiye’deki finansal verilerinin BDDK tarafından Türkiye’de tutulmasının istenmesi ve PayPal’in bunu kabul etmemesi gibi. Açıkçası BDDK bir açıklama yapana kadar her kafadan bir ses çıkmaya devam edecekti. Neyse ki beklenen açıklama bugün geldi.

BDDK Başkanı Mehmet Ali Akben, PayPal’in sunucularını Türkiye’ye taşımak istemediğini belirtti. Akben, Haziran 2013’te yürürlüğe giren Ödeme ve Menkul Kıymet Mutabakat Sistemleri, Ödeme Hizmetleri ve Elektronik Para Kuruluşları Hakkında Kanunun 14. ve 18. maddelerindeki “ödeme hizmetleri alanında faaliyette bulunmak ya da elektronik para ihraç etmek isteyen kuruluşların, BDDK’dan izin almak kaydıyla faaliyette bulunabilecekleri” hükmünün bulunduğunu, PayPal’in de bu hükme aykırı hareket ettiğini söyledi.Şirketin kendilerine 27 Haziran 2015 tarihi öncesi Kanunun 12. maddesinin 1 numaralı fıkrasında belirtilen ödeme hizmetleri ve 20. maddesi uyarınca elektronik para ihracı faaliyetlerini yürütmek üzere faaliyet izni başvurusunda bulunduğunu belirten Akben, BDDK’nın verdiği ret cevabını da şu şekilde açıkladı:

Şirketin, Kanunun 23. maddesi ve Tebliğin 16 maddesine uyum için gerekli çalışmaları yapmadığı görülmüş, şirket ile yapılan müteaddit yazışma ve toplantılarda bu durum dile getirilmiş ancak ‘Sistemlerin yurt içine getirilmesine ilişkin herhangi bir fizibilite çalışması yapmadıkları, sistemleri Türkiye’ye getirmenin teknik olarak mümkün olduğu ancak global şirket politikası gereği böyle bir tercihte bulunmayacakları, bilgi sistemlerini ve yedeklerini Türkiye’ye getirmeyi planlamadıkları ifade edilmiş. Şirkete işlemin bir tarafının yurt dışında olduğu işlemler için Tebliğin 16. maddesi 4. fıkrasında tanımlanan istisnaları kullanarak daha minimal bir sistemle ‘cross border’ (sınır ötesi) olarak adlandırılan farklı bir faaliyet izni için başvurabilecekleri belirtilmiş, şirkete nihai kararını vermesi için bir süre verilmiş ancak verilen süre zarfında firmadan herhangi bir geri dönüş olmamış ve faaliyet izni başvurusu olumsuz sonuçlanmıştır.

Kararın alınmasının ardından PayPal’in hem Avrupa hem de ABD yöneticileriyle görüşmeler yaptıklarını belirten Akben, şirketin gerekli şartları yerine getirip başvuruda bulunması halinde faaliyetlerine tekrar dönmesinin mümkün olduğunu söyledi.
2
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
2
0
0
0
0