PayPal Neden Kapanıyor? Kapanmasının BKM Troy İle Alakası Var Mı?

104
4
4
3
2
PayPal tarafından dün yapılan Türkiye pazarından çekilme hamlesinde Troy'un etkisi var mı? Açıklıyoruz.
Bildiğiniz gibi dün akşam saatlerinde ortaya çıkan ve sizlere de buradan bahsettiğimiz gibi ülkemizde özellikle yayıncılar ve yurt dışından alışveriş yapanların yoğun olarak kullandığı, birçok şirketin de yurt dışı ilişkilerinde kullanmış olduğu PayPal'ın BDDK'dan lisans alamaması sonucunda kapanacağını duyurmuştuk. Hemen ardından ortaya çıkan söylentiler ise BKM'nin Troy hamlesinden dolayı böyle bir sorun olduğu, hatta PayPal Kart'ın da İninal için kaldırıldığı gibi bilgiler dolaşmaya başladı.

Ancak Teknomono'dan Sn. Aytun Çelebi, konu hakkında çok yararlı ve kafalardaki soru işaretlerini giderecek bir yazı yazmış. Biz de bu açıklamanın önemli olması sebebiyle buradan da sizlere duyurmak istedik. Şimdi ise başlıklar halinde PayPal'a ne oldu? Ne olacak? Neden kapanıyor gibi soruların cevaplarına bakalım.


 

 PayPal Neden Kapanıyor?


PayPal hizmetinin kapanmasının tek sebebi BDDK, yani Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu tarafından lisans alamaması sebebiyle Türkiye'deki faaliyetlerini durdurmak zorunda kaldı. Sebebinin ise PayPal üzerinden Türkiye'de yapılan finansal verilerinin BDDK'nın Türkiye'de tutmasını istemesi ancak PayPal'ın bunu kabul etmemesi olarak gösteriliyor. Fakat bu konuda daha BDDK tarafından resmi bir açıklama gelmedi.


 

 PayPal Finansal Verilerini Türkiye'de Tutmak Zorunda Mı?


Evet. Sonuçta Türkiye içinde bir para döngüsü varsa bunun yasal olabilmesi ve kontrolü için Türkiye'ye bir cevap vermek zorunda kalırsınız. PayPal bunu reddedince "Biz de size lisans vermiyoruz" denmesi gayet doğal.


 

 PayPal Finansal Verilerini Diğer Ülkelerde Tutuyor Mu?


Tabiki. Özellikle Avrupa Birliği'ne bağlı ülkelerin hepsinde faaliyette olan PayPal, her bir ülkeye finansal verilerini sunuyor ve sunucularını bu ülkelerde barındırıyor. Bu sebeple Türkiye'nin de tutulmasını istemesi gayet doğal, hatta gerekli denilebilir.


 

 PayPal Bu Durumu Bilmiyor Muydu? Önlem Almadı Mı?


Tabiki biliyordu. 27 Haziran 2014’te Ödeme Kuruluşları ve Elektronik Para Kuruluşlarının Bilgi Sistemlerinin Yönetimi ve Denetimine İlişkin Tebliğ, Resmî Gazete’de yayınlanması ile resmileşen bu durumdan PayPal da sorumluydu ve 2 sene gibi bir sürede bu noktada hiçbir adım atmadılar. Haliyle kapatılması gerekiyor.


 

 PayPal'ın Lisans Alabilme Şansı Var Mı? Alırsa Ne Zaman Alabilir?


Tabiki. Hatta kendi sitelerinden yaptığı duyuruda "Gelecekte Türkiye'deki müşterilerimize yeniden hizmet verebilmek için gerekli izinlerin alınması yönündeki çalışmalarımız devam edecektir." şeklindeki ibare neticesinde PayPal'ın gerekli adımları yapacağını görüyoruz. Bunun için şirket içinde gerekli çalışmaları yaparak Sunucularını (finansal kayıtları tutan birincil ve ikincil sunucular) Türkiye’ye taşıması bu sorunu çözüyor. Fakat bunu yapması en az 1 sene sürebileceği söyleniyor.


 

 E Troy'un Bu Noktada Suçu Ne? Onlar Yapmadı Mı?


Görünüşe göre BKM'nin ya da Troy'un hiçbir suçu, hatta alakası bile yok. Çünkü PayPal ödeme işlemcisi. Troy ise Master Card, Visa gibi bir plastik kart sistemi olacak. Yani yerli bir kart olayı. PayPal ile hiçbir alakası yok. Troy muhabbeti PayPal gibi olmayacağı söyleniyor. Bu sebeple Troy konusu şişirme gibi görünüyor. Ki zaten yeni çıkacak bir sistem olan Troy, PayPal gibi işliyor olsaydı bile hiçbir şekilde PayPal'ın rakibi olamazdı.


 

 O Zaman İninal Çıktıktan Sonra PayPal Nakit Kart Neden Kapandı?


Bunun sebebi de İninal değil, TEB. Çünkü PayPal Nakit Kart sistemi TEB'e bağlı bir sistemdi ve açıkcası batırdılar. Bu sebeple de TEB ile PayPal karşılıklı bu olayı bitirme kararı aldı. İyi de oldu. Çünkü şahsen yurtdışında fuarlara giderken rahat olur diye PayPal Kart kullanayım derken birçok sıkıntı yaşamıştım. Arayınca muhattap bulamama, PayPal'ın TEB'e, TEB'in PayPal'a suç atması ve hiçbir çözüm bulamamaları gibi saçma sapan işler vardı. Yani sonuç olarak zaten kangren olan sistem kesildi diyebiliriz.


 

 PayPal'ın Kapatılmasının Devlet'e Katkısı Ne Peki?


PayPal herhangi bir yerel denetim sistemine girmediği için herhangi bir vergilendirme de yapılmıyordu. Ki bu durum birçok insana yaradığı için PayPal kullanmayı tercih etti. Kapanmasının devlete katkısı ise PayPal üzerinden yapılan alışveriş ve para aktarımlarında vergi kaçırma rahat rahat yapılabiliyordu. Kayıt dışı bir işlem olmayacak yani.


 

 Peki Şimdi Ne Olacak?


Şimdilik değişen bir şey yok. 6 Haziran'da kapanacak. Bunun için 6 Haziran'a kadar PayPal hesabınızdaki parayı ya harcamalı, ya da bir banka hesabınıza aktarmanız gerekli. Ya da çok güzel bir şey yaparak bu haberimizden de bahsettiğimiz gibi LÖSEV'e bağış yapabilirsiniz. Hatta yüksek miktarlarda paranız yoksa bunu yapmanız en güzel hamle olacaktır.
104
4
4
3
2
Emoji İle Tepki Ver
104
4
4
3
2