Polis Helikopterine Lazer Tutan Genç Gözaltına Alındı!

2
0
0
0
0
Kanada'da gerçekleşen bu olayda pilotların görüşünü tehlikeye attığı gerekçesiyle bir genç gözaltına alındı.
Çağımızda bir gün içerisinde binlerce havayolu seferi gerçekleşiyor. Denememiş insanlar korkabilir ama bu ulaşım yolu, istatistiklere göre en güvenli ulaşım yollarından birisi. Aynı zamanda en karmaşık olanı ve dikkat isteyeni de. 

Çeşitli ışıklar ve bağlantılar yardımıyla uçağı kontrol edenlerin, yani pilotların bilgilendirildiği bu ulaşım yolu, bir yıl içerisinde yüzlerce farklı "lazer tutma" olayına şahit olmaktadır. İnsanların sorumsuz ve düşüncesizce sergilediği bu davranışlar yüzünden uçağın kontrolünü sağlayan pilotların dikkatleri dağılabiliyor, ışıkları farklı yorumlayabiliyorlar ve hatta bu lazerler pilotların gözlerine kalıcı veya geçici zarar verebiliyor.Kanada Ontario'da bir grup genç, polis helikopterinin devriyesi sırasında hava aracına lazer tuttu. 3 kişi olan gruptan sadece 1 kişinin tuttuğu lazer, helikopterin kamerasından görülebileceği gibi bilinçli olarak yapılıyor ve pilot hedef alınıyor. Bu eylemin üzerine yakınlaşan pilotun bir polis helikopteri kullandığını gören genç, önce aracın arkasına saklanıyor ve sonra kaçmaya çalışıyor. Karanlık havanın avantajını kullanmak ve ormanlık alanda saklanmak isteyen genç, polis helikopterinin gece görüşüne geçmesiyle çok rahat şekilde görülebilir hale geliyor.
 

Sonradan bu olayları polislerin genci yakalaması ve kelepçelemesi takip ediyor. Şimdi, hava araçlarına lazer tutmak suçundan mahkemeye çıkarılacak genç, hapis cezasına bile alabilir. Bu tarz olaylarda kullanılan kırmızı lazerler, insan gözüne en kolay zarar verebilen lazer. Videoda göreceğini yeşil lazer, kör etme konusunda kırmızı kadar etkili olmasa da yeşil lazerin de göze gelmesi durumunda kör etme riski var. 

Kaynak: FlightClub
2
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
2
0
0
0
0