Protein Kullanarak Çalışan ve Neredeyse Hiç Enerji Tüketmeyen Biocomputer Üretildi!

0
0
0
0
0
Proteinden enerjisini alan ve normal bilgisayalardan daha hızlı çalışan bir bilgisayar üretildi. "Biocomputer" olarak anılan bu bilgisayar neredeyse hiç enerji harcamıyor.
Bazı şirketlerin sunucularını çalıştırmak ve işlemlerini gerçekleştirmek amacıyla kullandıkları süper bilgisayarların ne kadar güçlü donanımlara sahip olduğunu biliyoruz. Son derece karmaşık bir çalışma sistemine sahip olan süper bilgisayarlar, normal bilgisayarlarla kıyaslanamayacak şekilde çok enerji harcıyorlar. Hatta süper bilgisayarların harcadığı enerji miktarı o kadar fazla ki, bu bilgisayarları kullanan şirketler süper bilgisayarların bulunduğu bölgeleri sürekli olarak soğutmak zorunda kalıyorlar.

Süper bilgisayarların gücüne erişebilen, fakat onlar kadar çok enerji tüketmeyen bir bilgisayar üretmek amacıyla çalışmalara başlayan bir ekip, protein kullanarak çalışan "biocomputer" üretmeyi başardılar. Birçok farklı üniversitenin katkılarıyla oluşturulan ve yürütülen araştırma, bu üniversitelerden birisi olan Land University'nin yayınladığı notlarla birlikte basınla paylaşıldı.Biocomputer'lar, normal şekilde çalışan bilgisayarlardan farklı olarak belirli bir işlem sırasına sahip değiller. İşlemleri paralel olarak gerçekleştiriliyorlar. Bu da biocomputer'ların karmaşık işlemlerde çok daha iyi olmasını sağlıyor.

Şirketlerin biocomputer kullanmasını sağlayacak bir diğer neden ise bu bilgisayarların neredeyse hiç enerji maliyetinin olmaması. Protein ile çalışan biocomputer, bilgisayarlarda bulunan sıradan bir transistörün sadece bir hesaplamayı yapabilmek için kullandığı enerjinin %1'inden daha az enerjiye ihtiyaç duyuyor. Yani enerji tasarrufunda oldukça başarılı.

Sıradan bir kitap boyutlarında olan biocomputer, elbette birkaç oda büyüklüğündeki süper bilgisayarlardan iyi çalışmıyor. Ancak üniversiteli öğrencilerin üretmiş olduğu bu biocomputer'ların, gelecek nesillerin kullanacağı bilgisayarların atası olduğunu düşünebiliriz.

Kaynak: Engadget 
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0