Qualcomm, Çin'de Ağır Cezaya Çarptırıldı

0
0
0
0
0
Qualcomm, Çin'de Ağır Cezaya Çarptırıldı
Çipset üreticileri arasında MediaTek’le birlikte en popüler şirketlerden olan Qualcomm, Çin’de ağır bir cezaya çarptırıldı.
Çipset üreticileri arasında MediaTek’le birlikte en popüler şirketlerden olan Qualcomm, Çin’de ağır bir cezaya çarptırıldı. Çin’deki elektronik piyasasında rekabet dışı faaliyetler sürdürdüğü gerekçesiyle soruşturmaya tabi tutulan Qualcomm, Çin hükümeti tarafından verilen 975 milyon dolarlık cezayı ödemeyi kabul etti. Ayrıca Qualcomm, Çin’de kullandığı patentlerin telif bedellerini de düşürmeye razı oldu. Bu kararla birlikte Çinli mobil cihaz üreticileri Xioami ve Huawei’ye de gün doğmuş oldu.

Reuters’in haberine göre Qualcomm bu cezayı ödeyerek yatırımcılarının endişelerini ortadan kaldırmayı planlıyor. Şirketin cezayı ödeyeceğini açıklamasının ardından hisse değerleri %2.8 artarak 69 dolara yükseldi.

Şirketin CEO’su Steve Mollenkopf, uzun süren soruşturmanın artık bir sonuca bağlanmış olmasından dolayı memnun olduklarını belirtti.


 

 Daha fazla ceza da ödeyebilirlerdi

Çin Ulusal Kalkınma ve Reform Komisyonu Başkanı Xu Kunlin, Qualcomm’un ödemiş olduğu cezanın, şirketin 2013 yılında Çin’de yaptığı satışların yüzde 8’ine eşit olduğunu belirtti. Cezanın satış oranının yüzde 10’una bile denk gelmemesinin sebebinin, Qualcomm’un sunduğu işbirliğinden kaynaklandığını belirtti. Kunlin amaçlarının sadece ‘ceza kesmek’ olmadığını, serbest piyasa şartlarını düzenlemek olduğunu söyledi.
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0