Refleksleri Olan Robot Üretildi!

0
0
0
0
0
Massachusetts Institute of Technology, refleksleri olan robot üretti.
Robot teknolojileri gün geçtikçe gelişiyor ve robotların potansiyelleri şu noktada sınırsız olarak görülüyor. Bu teknoloji, insan tarafından üretildiği ve beden olarak insanın yeterli görüldüğü için doğal olarak robotlar insanlara benzemeye ve insan davranışlarını kazanmaya başlıyorlar.

Birçok buluşu ile ünlü Massachusetts Institute of Technology (MIT), bu sefer de insan reflekslerine sahip olan bir robot üretti. Aslında bu yenilik, robotun daha çok insan davranışlarına yakın hareket etmesi için üzerinde farklı verici ve kontrol birimleri taşıyan bir kişi tarafından idare ediliyor. Robotun bu durumda yapması gereken tek şey, ona gelen veriyi elinde olan süre aralığında işleme koymak.Normalde robotların kendi kendine hareket etmesi çok zor bir durum. Çünkü bu tarz bir hareket, robotun belli bölümlerinde işleniyor, iletiliyor ve gerçekleştiriliyor. Bu işlemlerin hepsinin, saniyenin 20'de 1'ine kadar inebilen sürelerdeki hızla hareket eden insan refleklerini taklit edip, işlemin bu sürede gerçekleşmesi gerçekten zor.

Fakat bunu başaran Massachusetts Institute of Technology, bu teknolojiyi robotların geliştirilmiş hareket özgürlüğü ile birlikte kullanarak insanların kullanılamayacağı alanlarda kullanmayı planlıyor. Buna verilen örneklerden birisi ise oluşabilecek bir kaza sonrası girilmesi gereken nükleer reaktörler. Ayrıca bu robotların bazı objeleri kırabilecek veya ezebilecek güce sahip olması, bu robotların kullanılabileceği durumlara yangın gibi durumları da ekliyor.Robot elbette bu gibi tehlikeli görevlere çıkacaksa görüşe ihtiyacı olacaktır. Bu işlemi de robotun baş kısmında bulunan kamera ve kullanıcının takacağı LCD ekrana sahip gözlük hallediyor. Böylece hem hareket hem de görüntü, siz orda olmasanız da sizin kontrolünüzde oluyor.

Kaynak: Gizmodo
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0