Rekabet Kurulundan 7 Teknoloji Şirketine Soruşturma

1
0
0
0
0
Rekabet Kurulu, ‘tüketici elektroniği ürünleri’ alanında faaliyet gösteren 7 şirket hakkında soruşturma başlattı. Daha önce ‘bilgisayar ve konsol oyunları’ sektöründe yer alan 5 şirket hakkında soruşturma yürütülüyordu, bunların arasına 2 şirket daha eklendi.

Rekabet Kurulu’nun internet sitesinde yer alan duyuruya göre kurulun 19 Şubat 2015’teki toplantısında, ‘bilgisayar ve konsol oyunları’ ile ilgili ‘4054 sayılı Rekabetin Korunması Hakkında Kanunu’nun 4. maddesi’ni ihlal edip etmediklerini tespit etmek amacıyla Aral Oyun Konsol ve Aksesuar Tic. AŞ, Bimeks Bilgi İşlem ve Dış Tic. AŞ, Doğan Müzik Kitap Mağazacılık Pazarlama AŞ, Teknosa İç ve Dış. Tic. AŞ ile Vatan Bilgisayar San. ve Tic. AŞ hakkında soruşturma başlatmıştı.

Kurulun 7 Temmuz’daki toplantısından çıkan sonuca göre soruşturma açılan şirketlerin arasına Gold Teknoloji Marketleri San. ve Tic. AŞ ile Kliksa İç ve Dış Tic. AŞ da eklendi ve bir önceki soruşturmayla birleştirilmesine karar verildi. Son olarak ‘tüketici elektroniği ürünleri’ alanını da kapsayacak şekilde Bimeks Bilgi İşlem ve Dış Tic. AŞ, LG Electronics Tic. AŞ, MS İstanbul İç ve Dış Tic. Ltd. Şti. (Media Markt), Teknosa İç ve Dış. Tic. AŞ, Türk Philips Ticaret AŞ ve Vatan Bilgisayar San. ve Tic. AŞ ile Vestel Ticaret AŞ hakkında soruşturmanın başlatılması kararı çıktı.Rekabet Kurulu’nun yazılı açıklaması ise şu şekilde:

Rekabet Kurulu tarafından alınan soruşturma kararları, hakkında soruşturma açılan teşebbüs ya da teşebbüs birliklerine kararın tebliğ edilmesini takiben kamuoyunun bilgisine sunulur. Kamuoyunun, Rekabet Kurulu kararları hakkında bilgilendirilmesi kapsamında yapılan bu açıklamalar, hakkında soruşturma açılan teşebbüslerin ya da teşebbüs birliklerinin 4054 sayılı Kanun'u ihlal ettikleri, anılan Kanun kapsamında ceza yaptırımı ile karşı karşıya kaldıkları veya kalacakları şeklinde yorumlanamaz.

1
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
1
0
0
0
0