Robot Garsonlar, Çin’de Bir Dükkanı İflas Ettirdi

1
1
0
0
0
Çin’de çalışanların maliyetlerini azaltmak için robot garsonlara yönelen iki lokanta, robotların müşteriler tarafından beğenilmemesi sebebiyle kepenkleri kapattı.
İnsanoğlunun gelecek için en büyük korkularından bir tanesi, işverenlerin teknoloji geliştikçe insan iş gücünden faydalanmak yerine robotlara yöneleceğinin öngörülmesiydi. Çin’den gelen haberler, -en azından şu an için- olayların pek de korkulduğu gibi gelişmediği yönünde.

İş maliyetlerini kısmak için insan yerine robotlardan faydalanmaya başlayan ülkenin önde gelen iki lokantası, müşteriler tarafından olumsuz tepkiler sebebiyle kepenkleri kapatmak zorunda kaldı. Gerekli altyapı çalışmasını hazırlamadan, bodoslama bir şekilde robotları iş yerine adapte etmeye çalışan lokantaların böyle bir son yaşanılması aslında kaçınılmazmış. Zira müşterilerin söylemlerine göre robotlar bırakın yemek getirmeyi, su getirmeyi bile başaramıyorlarmış. Sonuç olarak lokantalar, her birine 7’şer bin dolar ödediği robotların hem maliyetini çıkaramamış, hem de sürekli gelen müşterilerinden olmuş. (hangi robot müşterisine yemek servisi yaparken normal bir garson gibi sıcakkanlı bir gülüş ya da samimiyet gösterebilir ki zaten? iş yerini iş yeri yapan değerler bunlar değil midir? o yüzden bu lokantaların başına gelenlere zerre üzülmedim)
1
1
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
1
1
0
0
0