Robotlar, İnsanlara "Hayır" Demeyi Öğreniyor!

1
0
0
0
0
Robotlar, İnsanlara "Hayır" Demeyi Öğreniyor!
Gelişen yapay zekayla birlikte robotlar, insanlara hayır demeye başladılar.
İnsanların kendi kendine düşünebilen cihazlar yapma hayali uzun süredir varlığını sürdürüyor. Bu hayal bir gün gerçeğe dönüştüğünde insanlar yapmaktan bıktıkları veya hoşlanmadıkları herşeyi bu zeki cihazlara yaptıracak ve kendileri yapmaktan keyif aldıkları şeylere odaklanabilecek, yani en azından plan böyle. Fakat Tufts University'de görevli olan araştırmacılar bu hayalin gerçekleşmesini engelleyebilecek bir teknoloji üzerinde çalışıyorlar. 

Robotlara sahip olmaları gerekenden çok daha fazlasını verdikleri bu yapay zeka programıyla birlikte robotlar, kendi iradelerine sahip oluyorlar ve yapmayı kendileri için yararlı bulmadıkları, istemedikleri şeyleri yapmıyorlar. Bu yönde bir istek geldiği zaman da isteğin sahibine kibarca "hayır" diyorlar ve neden reddettiklerinin nedenini açıklıyorlar.
 

Hala bu teknolojinin üzerinde çalışmalar yürüten araştırmacılar, eğer bir gün bu teknolojiyi tam olarak geliştirebilirlerse yapay zekaların beklenenden çok daha zeki olabileceklerini belirttiler. Bence bizim emirlerimizi sorgulayabilecek düzeye geldikleri için tehlikeli bazı durumlara neden olabilecek yapay zekalı robotlar, ilerleyen senelerde insanlığın içinde bulunduğu mantıksız düzen için büyük bir tehlike olabilirler.

Kaynak: TechRadar 
1
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
1
0
0
0
0