Robotlar İnsanlığın Sonu Mu Olacak?

2
0
0
0
0
Bilim kurgu filmlerinin vazgeçilmez konularından olan ''robotların işgali'' durumunu oldukça ciddiye alan bir gurp, yapay zekaya karşı insanları bilgilendirmek ve gelecekteki tehlikeyi bildirmek için protestolar düzenliyor.
Bugün küçük bir grup SXSW 2015'de (South by Southwest in Austin Texas) ellerinde pankart, üzerlerinde de sloganlı t-shirtler ile robotları protesto ettiler (lan oğlum işiniz gücünüz yok mu?).

Peki robotları neden protesto ettiler dersiniz? Tabiki gelecekte robotların zekasının insan seviyesi üzerine çıkacağını ve insanlara karşı olacaklarından endişelendikleri için.

Grubun sözcüsü, bu konu hakkında yapay zeka geliştiricilerinin uyarılmasını ve kontrol altına alınamayacak robotların ne kadar tehlikeli olduklarını bilmeleri gerektiğini dile getirdi. Hiçbir şekilde teknolojiye karşı olmadıklarını belirten grup, buna rağmen artificial intelligence dediğimiz yapay zekalı robotları tam anlamıyla istemiyor.Yapay zekanın insanlığın hizmetine yararlarının farkında olduklarına değinen grup sözcüsü, yinede kontrolsüz şekilde gelişen bu sektörün, bilir kişiler tarafından kontrol altına alınmasını ve belli bir yere kadar geliştirilmesi gerektiğini düşünüyor.

Özellikle son zamanlarda önemli şirketler, yapay zekalı robotlara (yada diğer şeylere) muazzam yatırımlar yapmaya devam ediyor. Hatta hükümetler bile bu konuda çok büyük adımlar atmaya başladı. Yapay zeka sektörü gerçekten de büyük yatırımlar ve destekler ile son sürat ilerlemekte.Grup bu konu hakkında özellikle hükümetlere seslerini duyurmayı amaçlamakta. Neurable şirketi CEO'su, kıdemli mühendis ve nöro bilimci Ramses Alcaide, robot karşıtı grupla onların endişeleri üzerine sohbet ve fikir alışverişi yapmış. Bu sohbetten bahseden Alcaide; ''robotlara karşı olan bu grup ile konuşarak olaya bir de onların penceresinden bakmak istedim. Aslında onların sıkıntısı direk büyük resime odaklanmak. Endişelendikleri teknolojinin şuan belki de yüzlerce yıl gerisindeyiz. Evet yapay zeka konusunda ilerliyoruz, ancak bilmediğimiz daha çok şey var'' açıklamasında bulundu ve ekledi ;'' bence işleri onların dediği yavaştan almak insanlığa haksızlık olur. Şuan yapay zeka konusunda olduğumuz yerden ve gidişatımızdan oldukça memnunum. Ve bu konuya bizim gibi bilimsel açından bakıp, aslında insanlık için ne denli önemli olduğunu düşünen insan sayısının çokluğu beni mutlu ediyor''.Protestocu grubun Twitter hesabı ve '' 'teknolojini insanlık için iyi ve yararlı' maskesi altında gelişen yapay zeka projelerinin ve robotların asıl tehlikelerinin farkına varın. İnsanlığın iyiliği için robotları durdurun'' sloganının bulunduğu bir web siteleri mevcut. Sitede ayrıca '' Neden robotlardan korkmanız gerek?'' vb. başlıklı pek çok konu da bulunmakta.Teknoloji ve bilimin harmanlanmasının, her zaman insanoğlu için ileriye doğru bir adım olduğunu düşünüyorum ve bu tarz fikirlerin sadece bilim kurgu filmlerinde olabileceği kanısındayım. Zaten yolun oldukça başındayız. Alcaide'in de dediği gibi bu fikrin gerçeğe dönüşme ihtimali anca bir 1500-2000 yıl sonra ''belki'' yaşanabilir (he biri çıkar Ultron gibi birşey yaparsa işte o zaman sıkıntı).Sizin bu konu hakkındaki düşünceleriniz neler? Biz göremeyecek olsak bile torunlarımızın torunlarının torunları (belki de onların da torunları) robotların kontrolü ele aldığı bir dünya görebilirler mi? Yapay zeka konusunda kendimizden daha zeki robotlar yaratabilir miyiz? Yorumlarınızı bekliyoruz.
2
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
2
0
0
0
0