RTÜK'ten Spor Karşılaşmalarındaki Bant Reklamlara Yasak!

0
0
0
0
0
Özellikle futbol severleri çılgına döndüren, spor müsabakalarının her saniyesini, ekranın her yerinden fırlayan bant reklamlar artık tarih oldu.
RTÜK, sonunda futbol severlere derin bir ''oh'' çektirecek karara imzasını attı. Ülkecek açık ara en sevdiğimiz spor futboldur, bu su götürmez bir gerçek. Ancak son dönemlerde futbolun dünya genelinde sadece para getirisi olan, ticarethane muamelesi görmesi, pek çok taraftarı soğutmuş durumda.

Hem haftanın yorgunluğu üstünden atmak, hem de futbol sevgisinden kopmak istemeyen insanlar onlarca para vererek evlerinde lig maçlarını izlemek istiyor, fakat maçtan çok reklam seyrediyor. Biri sarı kart mı gördü? O zaman hemen bir reklam. Gol mü oldu? Al sana bir reklam daha. Ooo ofsayt olmuş, alırım bir dal reklam daha...Bu durumla alakalı binlerce kullanıcının yaptığı şikayetler, sonunda meyvelerini verdi. Artık televizyon kanalları, spor karşılaşmaları devam ederken bant reklam yayınlayamayacak. “Yayın Hizmeti Usul ve Esasları Hakkında Yönetmelikte” yaptığı değişiklik kararı, Başbakanlık tarafından da onaylandı ve Resmi Gazete'de yayımlanarak kullanıcılara bildirildi. 

Aslında RTÜK'ün bu konu hakkında yaptığı düzenleme 2014 yılına dayanmakta. Fakat sezon içinde karışıklığıa sebep olunmaması adına yeni uygulama, 2015-2016 sezonunda devreye girecek. Özellikle oyun esnasında sahanın ya da oyuncuların görüntülerini kapatacak şekilde, izleyenin neredeyse gelip ağzının içinde çıkan bu bant reklamlar, sadece spor müsabakalarının bölüm, duraksama ve devre aralarında gösterilebilecek. Ayrıca bant reklamlar, ''Genel Reklam''olarak adlandırılan reklamların dışında tek başlarına da artık gösterilemeyecek. RTÜK'ün yeni uygulama konusundaki gerekçesi ise şu şekilde; “Avrupa ülkelerindeki uygulamaya bakıldığında da spor programlarında bant reklamlara yer verilmediği ve reklamların sadece bölüm, duraklama ve devre aralarında yayınlandığı görülmüştür”. Bizce son derece yerinde bir karar olmuş.
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0