Rus Bilim İnsanları Robot Hamam Böceği Ürettiler!

1
0
0
0
0
Bir Rus üniversitesi, görünüş olarak hamam böceği ile aynı olan bir robot üretmeyi başardı.
İnsanlar her ne kadar gelişmiş yapıda beyine ve düşünme mekanizmasına sahip olsalar da şu ana kadar ürettiğimiz hiçbir yapı veya makine, doğada bulunan yapıların yerini tam anlamıyla doldurabilecek kadar gelişmiş değil. Bunu gören ve bunun doğruluğunu bilen insanlar, uzun yıllardan beri yaptıkları icatların sistemleri için doğadan kopya çekmiş, doğada yaşayan canlıların sahip olduğu özellikleri taklit etmeye çalışmışlardır. Birçok türü bulunan ve en kalabalık canlı türlerinden birisi olarak sayılabilen böcekler de insanların kopyaladığı bu yapılara örnek olarak gösterilebilir.

Rusya'da bulunan Immanuel Kant Baltic Federal University'de görevli bir takım bilim insanı, görünüş ve boyut olarak hamam böceğine oldukça benzeyen bir robot ürettiler. Bilim insanları bu robotun tasarımı için hamam böceklerinin sahip olduğu mükemmel hareket mekanizmasını kopyalamışlar. Ayrıca bunun yanı sıra böcek gibi küçük ve sessiz bir canlının özelliklerini de farklı amaçlarla kullanmayı hedeflemiş olabilirler.Aleksey Belousov adında bir araştırmacı tarafından yönetilen üretim ekibi, bu robotun bir hamam böceğinin hareketlerini taklit etmesi adına çok çalışmışlar. Böcek gibi yürüyen ve antenlerini oynatan bu robotun sadece bacaklarının çalışmasını sağlayan mekanizmanın değeri tam 9000 dolar.

22500 dolar bütçe ile üretilen bu robotlar, hareketleri bakımından hamam böceklerine benzemelerinin yanı sıra bu böceklerde bulunan dış iskelete benzeyen bir kaplamaya sahip. Böylece robot, yukarıdan bakıldığı takdirde tamamen hamam böceğini andırıyor. Robotun boyu 10 cm, yani gerçek hamam böceklerinden yaklaşık 2-3 cm uzun. Fakat bu küçük boyuna rağmen robot, saniyede 30 cm hızla hareket edebiliyor.Robotun geliştirimesi gereken tek özellik şarj konusu. Şarj edilebilir olan robot, herhangi bir şarj cihazı takılı olmadığı takdirde sadece 20 dakika çalışabiliyor. Rus araştırma ekibinin bu robotu casusluk ve gözetleme amaçlı yaptığını düşünüyorum ve eğer böyleyse, 20 dakikalık kısa ömrü bu sevimli robot için çok sorun çıkartabilir.

Kaynak: Geek 
1
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
1
0
0
0
0