Rus Hackerlar Bir Amerikan Borsa Şirketini Hacklediler!!

1
0
0
0
0
Rus hackerlardan oluşan bir grup, Amerika'da bulunan "Dow Jones Industrial Average"ı hacklediler. Şirket oldukça ünlü bir borsa endeks şirketi olduğundan dolayı FBI'ın da olaya karışması gecikmedi.
Çağımızda kullanılan neredeyse bütün elektronik cihazların internet bağlantısı bulunuyor. Bu cihazlardan en önemli işlemlerimizi gerçekleştirdiklerimiz, yani bilgisayarlarımız için internet bağlantısı olmazsa olmaz bir özellik. İnternet bağlantısı bulunan bilgisayarlarımızdan her türlü işlemi gerçekleştirebiliyor olsakta internet bağlantısı, bizler için yararlı olduğu kadar zararlı da olabiliyor.

Son günlerde artan hacklenme olaylarına oldukça önemli bir şirketin hacklenmesi de karıştı. Belirli ürünlerin stoklarının ve şirketlerin değerlerini ölçen ve bu değerlerdeki değişime göre grafikler hazırlayarak basına sunan Dow Jones Industrial Average, bildirilene göre Rus hackerlar tarafından hacklendi. Yaşanan hacklenme olayıyla Rus hackerlerın, Amerikan şirketinin sunucularının yazılımlarının en alt tabakasına indiği bildirildi. Ünlü haber sitesi Bloomberg tarafından detaylıca yapılan araştırma sonucunda Dow Jones yetkililerine bildirilen bu olayın ardından tam bir sunucu taraması gerçekleştirdiklerini ancak olayın olduğuna dair hiçbir iz bulamadıklarını bildiren Dow Jones yetkilileri, şirketin sisteminde kayıtlı olan ve son derece büyük mevlalara sahip olan 3500 kart ve iletişim bilgisinin tehlikede olabileceğini söyledi. Bu nedenle FBI'dan yardım isteyen Dow Jones yetkililerinin isteğine olumcu cevap veren FBI yetkilileri, hacklenme üzerinde çalıştıklarını bildirdiler.

Eğer bildirildiği gibi Dow Jones Rus hackerlar tarafından hacklenmişse Rus hackerlar sistemde gerçekleşen her türlü değişimi görebilirler. Bu değişimlerle birlikte hesapların yatırımlarını takip edebilir, değişen rakamları kayıt altında tutabilirler. Böylece çok küçük yüzdelerde olsa da satın alınmış bir stoğun veya şirketin değerini binlerce kat arttırabilirler. Bu nedenle şu an gerçekleşen olaya "yasal soygun" diyebiliriz.

Kaynak: Reuters 
1
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
1
0
0
0
0