Rusya, Güvenlik İçin İnteretten Çıkabilir!

1
1
1
1
0
Tüm dünyanın artık muhtaç olma noktasına geldiği internet, Rusya'nın canını sıkmışa benziyor.
İnternetin tarihi öyle çok da fazla eskilere dayanmıyor. Ancak şöyle bir gerçek var ki; internet şimdiden gerek sıradan gerekse resmi hayatın içinde, sürekli olarak karşımıza çıkmakta. Onsuz bir dünya -neredeyse- düşünülemez durumda.

Fakat anlaşılan Rusya cephesi böyle düşünmüyor. Tarihi boyunca sürekli olarak dünya bütününden kendini ayıran, ''vatan'' kavramını en ciddi şekilde gösteren ülkelerden biri olan Rusya, baya baya bildiğimiz internet alemine elveda diyebilir. Yani başka bir deyişle Rusya internetten çıkmayı düşünüyor.

Konuyla ilgili Daily Telegraph gazetesine açıklamalarda bulunan uzmanlar, dünya çapında yaşanabilecek, olası bir internet çöküşü sonrası ayakta kalmak isteyen Rusya'nın ciddi ciddi böyle bir konuda çalışmalar yaptığını söylemekteler. Tabi böyle bir durumun ortaya çıkması, pek çok vatandaşı ''ögzürlük kısıtlaması'' telaşı nedeniyle endişelendirmekte. Konuyla ilgili konuşan Rus internet servis sağlayıcısı Er Telecom'un yöneticilerinden Andrei Semerikov da yaptığı açıklamalarla hükümetin planlarını bir nebze de olsun çıtlatmış oldu. Hükümet yetkilileri tarafından emirler aldıklarını söyleyen Semerikov, hükümetin yurtdışı bazlı internet çıkışının DPI sistemi ile engellenmesini istediğini söyledi (DPI bir nevi internet trafik kontrol sistemi).

Tabi Semerikov'un açıklamaları bu şekilde olsa da olayın bir diğer cephesi olan hükümet tarafında duruma dair herhangi bir kabullenme bulunmuyor. Aksine Rus yetkililer, böyle bir amaçlarının olmadıklarını ve Semerikov'un açıklamalarının yanlış değerlendirildiğini söylemekte. Fakat her ne kadar inkar edilirse edilsin, pek çok uzmanın hem fikir olduğu bir konu var; Rusya Savunma ve İçişleri Bakanlıklarının başrolde olduğu sistem, küresel çapta bir internet çökmesi durumunda Rusya'ya sadece kendi ülkesi içinde internet imkanı sağlayacak (dışa kapalı bir şekilde).

Böylesine ilginç bir hamlenin mimarı olarak devlet başkanı Putin gösterilmekte. Andrei Soldatov isimli uzmana göre ise bu testlerin yapılıyor olmasındaki amaç, Rusya'nın batılı ülkelerin interneti bir silah olarak kullanmasından çekinmesi. İnternet üzerinde birçok sıkı kanunları ile bilinen Rusya, bakalım internet konusunda önümüzdeki günlerde nasıl bir karar verecek.
1
1
1
1
0
Emoji İle Tepki Ver
1
1
1
1
0