• Anasayfa
  • Sektörel
  • Saatte 1200km Hıza Ulaşan Hyperloop Ulaşım Teknolojisinin Denemesine Başlanıyor!

Saatte 1200km Hıza Ulaşan Hyperloop Ulaşım Teknolojisinin Denemesine Başlanıyor!

0
0
0
0
0
Elon Musk'ın tasarımına katkıda bulunduğu ve vakum kullanarak ulaşımı sağlamayı hedefleyen hyperloop teknolojisinin ilk örneği Las Vegas'ta kurulacak ve denenecek.
Teknolojinin son derece gelişmiş olduğu dönemimizde iletişim, artık bizler için düşünülmesi gereken bir konu değil. Anında dünyanın diğer ucunda bulunan insanlarla iletişime geçebildiğimiz şu dönemde ulaşım ise, hala tam olarak rahat veya gereken şekilde hızlı değil. Hızlı ulaşımın gerçekleştirilebilmesi adına her sene araştırma merkezleri yeni projelerle karşımıza çıkıyor. Dünyanın en ünlü iş adamlarından birisi olan Elon Musk, geçtğimiz senelerde tasarladığı ulaşım projesiyle birlikte bu proje üreticileri arasına katıldı.

SpaceX ve Tesla Motors gibi firmaların CEO'luk görevinde bulunan Elon Musk, "hyperloop" adını verdiği bir ulaşım teknolojisi tasarladı. Bu teknoloji, araçların uzun borular içerisinde taşınmasını kapsıyor. Atmosfer basıncının oluşturduğu vakum teknolojisini kullanan hyperloop, araçların vakumlanarak bir yerden diğer bir yere saatte 1200km hıza ulaşarak varmasını sağlıyor. Bu teknolojinin tasarlanan projesinde gerekli hesaplamaları ve ölçümleri yapan araştırmacılar ve Elon Musk, projenin hayata geçirilmesi için düğmeye bastılar.Projenin ilk denemesi Las Vegas'ta kurulacak olan bir prototip ile gerçekleştirilecek. Bu prototipte gerekli olan enerjiyi Güneş'ten almayı öneren Elon Musk, projenin gerçekleştirilmesi için gerekli olan maddiyat konusunda da araştırmacılara yardımcı oldu.

Kaynak: TIME 
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0