• Anasayfa
  • Sektörel
  • Şampiyonlar Ligi Finalinde Gol Çizgisi Teknolojisi Kullanılacak

Şampiyonlar Ligi Finalinde Gol Çizgisi Teknolojisi Kullanılacak

0
0
0
0
0
Teknoloji futbolla harmanlanıyor! UEFA gol çizgisi teknolojisini şimdi de iki önemli turnuvasının finalinde kullanacak.
Uzun süre futbol dünyasının gündeminde olan ve futbol sevdalılarını görüş konusunda ikiye bölen gol çizgisi teknolojisi, yavaş yavaş yayılmaya devam ediyor. UEFA'nın yaptığı açıklamaya göre hali hazırdan Premier Lig'de kullanılan yeni sistem, UEFA'nın iki önemli turnuvasının finalinde de kullanılacak.

Daha önceden deneme aşaması olarak 2014'te Brezilya'da düzenlenen Dünya Kupası'nda kullanılan teknoloji, bu yıl hem Şampiyonlar Ligi hem de Avrupa Ligi finalinde de kullanılacak.Aslında bu durum, UEFA'nın gol çizgisi teknolojisine ne denli güvendiğini de göstermekte. Gerçi gol çizgisi sistemini sunduğu özellik bağlamında ele aldığıımzda, gerçekten de başarılı bir sistem olduğunu söyleyebiliriz. Eğer tenis maçlarını takip ediyorsanız, gol çizgisi teknolojisine benzer bir sisteme o maçlardan alışık olabilirsiniz.

UEFA'nın sistemi de, sahanın çeşitli yerlerinde bulunacak ve kale çizgisini kontrol edecek pek çok kameradan ibaret. Top çizgiyi geçtiği zaman kameralar ve elektronik sensörler devreye girerek hakeme bildirim gönderecek. Bu sayede hakem doğru kararı verebilecek. Tabi kimileri bu sistemin daha adil bir oyun için gerektiğini savunurken bazıları da futbolun doğallığına aykırı olduğunu düşünmekte.Gol çizgisi Şampiyonlar Ligi ve Avrupa Ligi finallerinin ardından, A Milli takımımızın da yer alacağı Euro 2016 turnuvasında da kullanılacak.

Kaynak: Engadget 
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0