• Anasayfa
  • Sektörel
  • Samsung, Kansere Yakalanan İşçilerine Tazminat Ödemeyi Kabul Etti

Samsung, Kansere Yakalanan İşçilerine Tazminat Ödemeyi Kabul Etti

0
0
0
0
0
10 yıldır devam eden tazminat davalarını sonuçlandıran Samsung, fabrikalarında çalışırken kansere yakalanan işçilerine toplam 85.8 milyon dolarlık yardım fonu oluşturacağını duyurdu.
Yıllardır süren tazminat davalarıyla ilgili yazılı bir açıklama yayımlayan Samsung, 85.8 milyon dolarlık oluşturulacak yeni fonun hem kansere yakalanan işçi ve ailelerine ödeme yapmak hem de iş güvenliğini daha da arttırmak için kullanacağını duyurdu. Yıllardır fabrikanın mikroçip ve ekran üretiminde çalışan işçilerinin radyasyon ve kimyasal maddelere maruz kalmasından dolayı kansere yakalanması sebebiyle açılan davanın sonucunda Samsung, bu paranın ödenmesine karar verdi. İşçilerin sağlığı için yeterli önlem almadığını kabul eden Samsung, 2014 yılında özür dilemişti. Bu özürden sonra şirketin böyle bir adım atacağı bekleniyordu.

Yaşanan bu kanser olaylarının açığa çıkması için uluslararası çapta bir mücadele gösteren Güney Koreli aktivist grup Sharps, bu zamana kadar Samsung firmalarında çalışan ve kansere yakalanan 200 kadar işçi tespit ettiklerini ve bunlardan 70 tanesinin hayatını kaybettiğini belirtmişti. Samsung’un hem tazminat hem de güvenlik önlemi almak için ayırdığı 85.8 milyon doların ne kadarının kanser hastaları ve ailelerine verileceği şu an için belli değil.
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0