Samsung'un 16 TB'lik SSD'si Satışa Sunuldu!!

2
1
0
0
0
Bir zamanlar dünyanın en büyük depolama alanına sahip olan SSD, satışa sunuldu.
Samsung'un diğer sektörlerde olduğu gibi depolama cihazları sektöründe de mükemmel şeyler geliştirdiğini biliyoruz. Güney Koreli firma, geçen sene tam 16 TB depolama alanına sahip olan bir SSD ürettiğini duyurmuştu. 16 TB depolama alanına sahip olan bir SSD üretmek hiç kolay değil çünkü SSD'nin, akıllı telefonların veya tabletlerin aksine belirli ölçülere sahip olan bir şekli var ve bu kısıtlı alana SSD teknolojisine sahip olan depolama alanını sığdırabilmek oldukça zor.

Bunu yapmayı başarmış olan ve bu başarısıyla dünyanın en büyük depolama alanına sahip olan SSD'sini üretme rekorunu ele geçiren Samsung, tabii ki rekor sahibi olan bu SSD'yi satışa sunmamıştı. Samsung, sadece bir sene içerisinde türünün tek örneği olan SSD'yi seri üretime sokabilecek kadar gelişti ve bugün, bu SSD'nin satışa sunulduğunu duyurdu. Samsung'un bu SSD'yi satışa sunmuş olması güzel ancak depolama cihazının rekor sahibi olduğunu ve fiyatının da rekor kırabilecek şekilde pahalı olduğunu şimdiden belirtmekte fayda var. Samsung tarafından açıklanana göre bu SSD yaklaşık 5000 dolar üzerinden alıcılarına kavuşacak. 5000 dolara 3-4 tane sağlam bilgisayar sistemi kurulabileceğini siz de biliyorsunuzdur, bu nedenle Samsung'un biraz abarttığını düşünmekte haklısınız.

Model ismi "PM1633a" olan bu SSD'nin farklı modelleri de mevcut. 8 TB'den başlayan bu modellerin depolama alanları, 480 GB'ye kadar düşebiliyor. Tahmin edebileceğiniz gibi daha az depolama alanı, daha ucuz SSD anlamına geliyor.

Kaynak: Gizmodo 
2
1
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
2
1
0
0
0