• Anasayfa
  • Sektörel
  • Samsung'un Savaş Araçları ve Savuma Teknolojileri Ürettiğini Biliyor Muydunuz?

Samsung'un Savaş Araçları ve Savuma Teknolojileri Ürettiğini Biliyor Muydunuz?

3
2
0
0
0
Mobil cihazlarıyla bildiğimiz Samsung, aslında o kadar da masum bir şirket değilmiş.
Çoğumuz son dönemlerde yoğun olarak mobil sektöre endekslendiğimizden, mobil cihaz üreten firmaları da bu cihazları ile özdeşleştirir olduk. Ancak adımını mobil sektöre atan firmaların çoğu, sadece bu piyasada varlığını sürdürmekte değil.

Bu firmalardan biri de Samsung. Neredeyse hepimiz Samsung'u telefonları ile bilir hale geldik ancak işin özünde Samsung, dünyanın önde gelen elektronik ürün ürüten firmalarından biri. Evinizin hemen hemen her yerinde (mutfak, banyo, oturma odası vs.) bulunan elktronik ürünlerde mutlaka Samsung imzası görürsünüz. Ancak Kore devi firmanın bilmediğiniz -ve muhtemelen de en önemli- bir tarafı daha var; gözetim, havacılık, optoelektronik, otomasyon ve silah teknolojisi şirketi Samsung Techwin. Aslında Techwin, ilk olarak 1979 yılında son derece barışçıl bir şekilde kameralar yaparak sektöre adımı attı. Fakat şirketin son derece masum başlayan üretim politikası yerini 1987 yılına gelindiğinde helikopterler, jet motorları ve ağır silahlarlara bırakmıştı. Bir dönemin kamera üreten o masum şirketi, Kore ordusunun en büyük silah üreticilerinden biri haline gelmişti.

İşin ilginç tarafı, şirket kamera sektöründeki ilerleyişi son derece güzel bir şekilde devam ettiriyordu. Yani şirket, bir taraftan kamera üretiminde yol alırken, diğer taraftan da Kore ordusunua KF-16 savaş jetleri üretiyordu. 

90'ların sonuna doğru gelindiğinde Samsung, kendi havacılık bölümünü Kore Havacılık ve Uzay Sanayii'ye devretti ancak bir yandan da kameralar ve K9 Thunder tanklar yapmaya devam etti. Bu arada K9 Thunder dediğimiz tank da öyle sıradan bir tank değil. Baya baya o dönem elinde bulunan ülkeden çekinilmesini sağlayan tanklardan biri.Ancak her güzel şeyin bir sonu olduğu gibi, Samsung'un bu efsane şirket yapılanmasının da bir sonu vardı ve o son 2014 yılında kendini gösterdi. 2014'ün Aralık ayında Samsung, Techwin holding hisselerinin hepsini Kore'nin bir diğer dev isimlerinden Hanwha Group'a sattı. Samsung büyesi altında 38 yıl boyunca aktif şekilde çalışan ve ürünler üreten Techwin'in bu süre içinde ürettiği ürünlerin kategorileri ise şu şekilde; CCTV (gözetleme) sistemleri, gaz türbinler, helikopterler için motorlar, uzun menzilli silahlar, askeri gözetleme robotları olan SGR-A1'ler ve daha neler neler...
 

Yani anlayacağınız, ürettiği telefonlar ile zaman zaman eleştirdiğimiz Samsung, sadece bu sektörde varlığını sürdüren bir firmadan çok çok daha fazlası. Ayrıca buradan çıkarılabilecek bir diğer şey de, sürekli olarak ortaya çıkan ''Samsung battı/batıyor/batabilir'' tarzı haberlere pek de inanmamak lazım. Zira Samsung teknoloji sektörüne örümcek ağı gibi yayılmış durumda.

Kaynak: PhoneArena
3
2
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
3
2
0
0
0