Tıbbi Cihazları Test Etmek İçin Sanal Kalp Geliştirildi

1
0
0
0
0
Bilim, insanın geleceği için son derece önemli adımlar atmaya devam ediyor.
Bildiğiniz gibi kalp, insan yaşamı adına son derece önemli ve bir o kadar da tehlikelere karşı savunmasız bir organ. Bu sebeple çalışmalar yapan ve bu çalışmalarının temeline teknolojiyi oturtan National Science Foundation (Ulusal Bilim Vakfı), milyonlarca dolar harcayarak geliştirdiği proje ile tıbbi cihaz gelişimi ve testleri için sanal bir kalp üretmiş.

Bugüne kadar yapılmış tüm kalp cihazları ve modellerinden daha gerçekci bir sistem yaratmak adına, yedi öncü üniversiteden bir araya gelen araştırmacılar,''Cyberheart (siber kalp)'' adında, tıbbi cihazların test ve doğrulanma aşamalarında kullanılabilen, maliyet olarak da son derece uygun sistemi geliştirmişler.  

Araştırmacılar grubu içinde bulunan, Stony Brook University'de bilgisayar bilimi profesörü Scott Smolka'nın CyberHeart hakkında açıklamaları şu şekilde; ''implant edilebilir tıbbi kalp cihazlarındaki yenilikçi sanal dizayn yöntemleri, şu ana kadar mümkün olan tüm eski yöntemlerden çok daha hızlı ve elde edilen verim açısından çok daha güvenilir bir sistem sağlayacak''.

   

Kalp atışı ve ritmi gibi matematiksel verileri hesaplayabilen sistem, bu hesapları modelleme ile birleştirerek sanal ortama taşıyor. Böylece insan vücudu için üretilen tıbbi cihazlar denenerek ''insan kalbi bu tarz bir tıbbi cihazla nasıl etkileşime geçer?'' sorusuna çözüm oluyor. Sanal ortamda oluşturulan bu kalp sayesinde, insan sağlığı için geliştirilen her türlü tıbbi cihazın gerçek bir insan vücudunda kullanımına kalbin nasıl tepki verdiği ölçülüyor.

Teknolojinin yine kendi gibi oldukça iyi ve hızlı bir şekilde gelişen bilime, yeni adımlar atmada gerekli alt yapıyı oluşturuyor olması, insanlık adına son derece umut verici.
1
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
1
0
0
0
0