• Anasayfa
  • Sektörel
  • Saturn'ün En Dış Halkası Sıradışı, Görünmez ve Büyük; Çok Büyük

Saturn'ün En Dış Halkası Sıradışı, Görünmez ve Büyük; Çok Büyük

0
0
0
0
0
2009 yılında NASA’nın Spitzer Uzay Teleskobu, Satürn gezegeninin milyonlarca kilometre genişliğinde ve neredeyse görünmez olan bir halkası daha olduğunu tespit etmişti. O dönem yeteri kadar veri olmadığından açıklanamayan halka bugün hala inceleniyor.
Satürn’ün yüzeyinden 6 milyon kilometre dışarıda başlayan ve kendi genişliği de yaklaşık 9 buçuk milyon kilometre olan Phoebe isimli bu halkanın genişliğine Güneş Sistemi’mizin devlerinden olan Satürn’den 170 tane sığdırabiliyorsunuz. (Saturn, Dünya’nın 9 buçuk katı kadar büyük) Kapladığı toplam alanın ise Satürn’ün toplam hacminden 7000 kat daha geniş olduğu düşünülüyor. (Ne toz toprak toplamış arkadaş Satürn de)

Çoğunlukla insan saç telinden daha ince olan toz tanelerinden ve küçük partiküllerden oluşan halka, kendisi ile aynı materyalden oluşmuş Satürn’ün aynı isimdeki Phoebe uydusundan esinlenerek adlandırılmış. Neredeyse görünmez olan bu halka NASA’nın WISE uzay mekiği ve Spitzer uydusunun kızıl ötesi gözlem yapabilme yeteneği sayesinde tespit edilebildi.
Kıyaslama yapmak gerekirse Phoebe’yi oluşturan toz zerrelerinin aksine, Saturn’ün diğer iç halkaları futbol topu ya da bir ev boyutunda olabilen kayalar ve buzullardan oluşur.

Bilimadamları, tespit edilen bu halkalara Hawaii’de bulunan Mauna Kea teleskobu gibi devasa yer teleskopları ile daha yakında bakma ve neredeyse hiçbir şeyden oluşan bu sıra dışı halkayı inceleme fırsatı bulabilmeyi umuyor.
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0