Satürn'ün Uydusunda Sıcak Su Kaynakları Olabilir

0
0
0
0
0
NASA'nın uzay aracı Cassini, Satürn'ün uydusu Enceladus'da bulduğu verileri değerlendiren bilim adamları ve NASA çalışanları, uydunun yer altı tabakasında sıcak su olabileceğini bildirdi.
NASA'nın uzay aracı Cassini, Satürn gezegeninin uydusu olan Enceladus üzerinde hidrotermal faaliyetlere dair bulgulara ulaştı. Bu bulgular günümüzde Dünya üzerindeki okyanusların derinliklerinde olan bulgular ile aynı durumda. Gezegenimiz dışında, farklı bir yerde bulunan bu bulgular bilimsel açıdan eşi görülmemiş bir öneme ve imkana sahip.

''NASA's Science Mission Directorate'' yetkilisi , astronot John Grunsfeld ''Bu bulgular, Enceladus'un yeraltının okyanuslarla kaplı olduğunu ve canlı organizmaların yaşabileceği her türlü jeolojik koşullar oluşabileğini göstermekte''  açıklamasında bulundu ve ''Güneş sistemimizin bulunduğu konum ve içinde bunun gibi daha nice çevresel koşullar olduğu düşünülürse 'evrende yalnız mıyız?' sorusunun cevabına bir adım daha yaklaşıyoruz'' diye ekledi.Cassini dört yıldır bu tarz bulgulara ulaşmak için araştırmalarını sürdürüyor, bilgisayar simülasyonları ve laboratuar ortamlarında deneyler yaparak topladığı verileri değerlendirip, bu verileri NASA'ya yönlendiriyor.

Enceladus'un yüzeyi buzdan bir tabaka ile kaplı. Tabi bu tabaka öyle basit, sıradan bir tabaka değil. Burada bahsettiğimiz kalınlığı 50 kilometreyi bulabilen tabakalar. Cassini'nin verilerine göre bu tabakanın altında tıpkı bizim gezegenimizde bulunduğu gibi okyanuslar var. 90 dereceye yakın bir sıcaklığı olan bu sular, gayzer şeklinde yüzeye çıktıkları zaman burada donarak buz tabakasına ekleniyorlar.Eğer Cassini'nin verileri doğru ise ve bu buz tabakası üzerinde oluşan gayzerlerin nedeni, iç kısımlarda bulunan su kaynaklarında yatıyorsa, bu bilim adına çok önemli bir adım olacak. Cassini'nin verilerine göre, bu sıvının içinde canlı hücreler barınabilir. Bilim adamları için bu, evrende bizden başka canlı olduğuna da (en azından canlı organizma) işaret.
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0