Segway'den Oldukça Sevimli Sürülebilir Kişisel Robot

0
0
0
0
0
Intel, Xiaomi ve Ninebot tarafından satın alınan Segway tarafından geliştirilen ve görüntü olarak çizgi filmlerden fırlamış gibi duran sürülebilir kişisel robot.
Bu yıl Las Vegas'ta düzenlenen CES 2016 etkinliği tüm hızıyla devam ederken pek çok yeni teknoloji ürün de ortaya çıkmaya devam ediyor. Bunlar içinde son olarak dikkatimizi çeken şey ise Intel cephesinin yeni Segway robotu.

Daha önceden tıpkı şimdiki hoverboard'lar gibi ciddi bir kullanım sayısına ulaşan ''ginger'' adlı ulaşım arıcı ile adından söz ettiren Segway şirketi, Ninebot tarafından satın alınmıştı. Segway'i satın alan Ninebot ise, yeni robot konusunda Intel ve Xiaomi ile birlikte çalıştı ve sonunda ortaya yeni nesil kişisel sürülebilir Segway robotu çıktı.Sürüş mantığı olarak ginger ile oldukça benzerlik gösteren yeni robot, çok daha küçük, çok daha akıllı ve çok daha sevimli. Uzunluk olarak ortalama boyda bir insanın diz kapağına kadar gelecek bir boya sahip olan yeni Segway robot, küçük LED ekranı ile de sevimli bir yüze sahip. İki küçük gözü olan Segway, arada bir göz kırparak da sevimliliğine sevimliklik katmakta.

Robotun sahip olduğu bu kafa kısmı, siz üstünüze çıktığınızda ise iç kısma doğru katlanarak iki dizinizin arasına alabileceğiniz bir platforma dönüşmekte. Bu arada robotun programlanabilir bir Android kalbi olduğunu da belirtelim. Yani bu ufaklığın yüz ifadelerini, tepkilerini ya da yapabildiklerini programlayarak değiştirebilmektesiniz. ''Yapabildikleri'' dediğimiz kısımda robotun takılıp çıkarılabilen kolları devreye girmekte. Bu kollar sayesinde robota pek çok şey yaptırabilirsiniz. Robotun özelliklerinden bahsedecek olursak; saatte maksimum 18km hıza çıkan Segway, 30 kilometrelik bir menzile de sahip. Ayrıca üç boyutlu derinlik algılama kamerası RealSense ZR300 ile çevresini gözlemleyebilen robot, mikrofon sistemi ile de sesli komuta karşı duyarlı hale geliyor.
 

Video, fotoğraf çekebilen (ya da isteğe göre canlı yayın yapabilen) robot, sesli komutlar sayesinde belirttiğiniz konumlara da gidebilmekte. Robotun henüz bir çıkış tarihi mevcut değil.

Kaynak: Mashable
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0