• Anasayfa
  • Sektörel
  • 'Sen de Yap İzmir' Başladı: VR Uygulamaları Nasıl Geliştirilir, Mobil Uygulama Fikirlerine Nasıl Destek Bulunur?

'Sen de Yap İzmir' Başladı: VR Uygulamaları Nasıl Geliştirilir, Mobil Uygulama Fikirlerine Nasıl Destek Bulunur?

0
0
0
0
0
"Sen de Yap İzmir" organizasyonunda düzenlenen 25 farklı atölye çalışmasında bugünkü durağımız Gear VR atölyesi oldu. Etkinlikte VR uygulamalarının nasıl geliştirileceği ve mobil uygulama fikirlerine nasıl destek bulunacağı konusunda bilgi verildi.
Türkiye Maker Hareketi’nin İzmir’de düzenlediği “Sen de yap İzmir” organizasyonu bugün Ege Üniversitesi Kampüsü bünyesindeki tekno park ideEGE’de başladı. Ayrıntılarını buradaki haberimizde aktardığımız organizasyon kapsamında 25 farklı atölyede çalışmalar yapılıyor. Bugünkü durağımız Samsung Gear VR atölyesi oldu. Katılımcılara sanal gerçeklik hakkında bilgiler verilen etkinlikte en önemli detaylar VR uygulaması geliştirmek isteyen ya da bir mobil uygulama fikri olanlara yönelikti.

 Konuşmacılardan Önemli Bilgiler!

Gear VR atölyesinin konuğu olan Samsung Kurumsal müdürü Yasin Küçük, sanal gerçeklik teknolojilerinin yeni gelişmeye başladığını vurgulayarak bu alanda her şeyin geliştiricinin kendi elinde olduğunu belirtti. Geliştiriciler için büyük bir alan olan VR’ın önümüzdeki dönemde yaratıcı çalışmalar ile daha da gelişeceğini sözlerine ekledi. Atölyedeki en önemli bilgilerden birisi de VR uygulamaları geliştirmek için başlangıç maliyetinin çok düşük olduğunun belirtilmesiydi. Özetle yetkili bir ağızdan, VR için uygulama geliştirmek için öyle bütçelere, boyunuzu aşabilecek masraflara gerek olmadığını duymuş olduk. 

 VR Uygulaması Geliştirmek için Neler Gerekli?

VR uygulaması geliştirmek için bir VR cihazı ve uyumlu bir telefonun elinizde olması yeterli. Eğer bir oyun tasarlayacaksanız, oyun motorlarından yararlanmanız gerekiyor ve bu noktada ücretsiz indirilebilen Unreal başlangıç noktasında sizin için uygun olabilir. Ya da diğer bir alternatif olarak Unity tercih edebilirsiniz. Gerisi biraz sizin yaratıcılığını ve çokça çalışmanıza kalıyor.


 

 Mobil Uygulama Fikrinizi Nasıl Hayata Geçirebilirsiniz?

Atölyede üzerinde durulan bir diğer önemli konu ise mobil uygulama fikirlerinin nasıl hayata geçirilebileceği oldu. Samsung’un bu noktada gençlere ve yeni uygulama geliştiricilere desteği büyük. Eğer bir uygulama fikriniz var ise, Samsung’a ulaşarak bunu paylaşabiliyorsunuz. Eğer uygulamanın değerli olduğu düşünülürse Samsung tarafından gerekli destek size sağlanıyor. Startup şirketler için büyük fuarlara katılma, uygulamanın geliştirilebilmesi için ilgili kişilerle kontak kurulması gibi destekler de Samsung tarafından karşılanıyor.

 Siz de Katılabilirsiniz!

VR Atölyesi’nin en önemli yanları bu mobil ve sanal gerçeklik alanlarında kendini geliştirmek ve kariyer yapmak isteyenlere önemli yollar sunmasıydı. “Sen de yap İzmir” organizasyonu birçok farklı konuda atölye çalışması ile devam edecek. Çalışmalara ücretsiz olarak katılabilirsiniz, ayrıntılar hakkında buradan bilgi alabilirsiniz.
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0