Ses Dalgaları ile Çamaşırlarınızı 14 Saniyede Kurutun!

1
0
0
0
0
Ultrason teknolojisinden esinlenerek geliştirilmiş teknoloji, gelecekte çamaşırların kurutulması rolünde görev alacak.
Yakın tarihlere kadar çoğu insan, üretimi sıklıkla yapılamayan ve gündelik hayatta hepimizin oldukça sık kullandığı ev eşyalarından kullanamıyor, çamaşır ve bulaşık yıkama gibi işlemleri elle yapmak zorunda kalıyordu. Bu teknolojinin fabrikalarda seri üretime geçip yayılmasıyla birlikte herkesin kullanıdığı cihazlardan olması fazla uzun sürmedi.

Bu cihazlardan birisi de kurutma makineleri. Geleneksel kurutma makineleri, çamaşırların sahip olduğu ısıyı arttırıyor ve suyun buharlaşıp çamaşırları terk etmesini sağlıyor. Bu işlem çamaşırların sayısının artması ile birlikte 3 saate kadar sürebiliyor ve 3 saat, bu işlem için oldukça uzun bir süre. Tennessee’de bulunan Oak Ridge Ulusal Laboratuvarı’nda çalışan bilim insanları, bu sistemin geliştirilmesi gerektiğini düşünmüşler ve bu süreyi en aza indirmek için farklı yöntemler düşünmeye başlamışlar. Bilim insanları, yaptıkları çalışmalar sonucunda çamaşırları ısıtmayı değil, çamaşırlardaki nemi ayırmayı denemeleri gerektiğinin farkına varmışlar.

Ayyoub Momen, bu bilim adamlarından birisi. Ayyoub'un aklına bu işlemi gerçekleştirmek için nemlendirme cihazlarının tersine çalışacak bir sistem gelmiş. Nemlendirme cihazlarının nasıl çalıştığını araştıran ve çalışmalar yapan bilim adamı, ses dalgaları kullanma fikrine karar vermiş. Bu teknolojinin kullanımı ile tekstil liflerinden nemi ayırmayı hedefleyen Ayyoub, nemlendirme sistemlerinde suyu buhara dönüştürmek için kullanılan yüksek frekanslı ses dalgalarını, işlemi tersine çevirmek için düşük frenkanslı dalgalara dönüştürmüş.
 

Ortaya bilim adamlarını oldukça tatmin eden bir sonuç çıkmış. Ayyoub, bu teknolojiyi kullanarak 1 çamaşırı 14 saniyeden az sürede kurutabilmiş. Bu işlemin yanı sıra giysiyi giymek isteyen kişi, giysinin kurutma makinesinden çıktığı zaman ki gibi soğumasını beklemiyor ve giysi pamuklanma veya kabarma gibi olaylara maruz kalmıyor.

Aynı zamanda bu süreç, kurutma makinelerinin harcadığı kadar elektrik harcamıyor. Bu işlemden %10 daha az elektrik harcıyor ve bu da sadece ABD'de yılda 117 kilowatt enerjiden tasarruf edilmesi demek. Kurutma makineleri evde en çok elektrik tüketen cihazlardan. Bu kullanım alanında yapılacak tasarruf, her gün çamaşır yıkanan kalabalık aileler için oldukça faydalı olacaktır.

Şu an mevcut prototip videoda da görülebileceği gibi küçük bir cihaz. Bu cihazın gerçek boyutlara ulaştırılmasının 2016 senesinin ortalarında gerçekleştirilmesi bekleniyor. Piyasaya sürülmesinin ise 4 seneyi bulacağı tahmin ediliyor.
1
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
1
0
0
0
0