Ses Hızından Hızlı Yeni Nesil Ulaşım Aracı: SpaceLiner!

1
0
0
0
0
Ses hızından 20 kat hızlı bir uzay aracı, gelecekte ulaşım aracı olarak kullanılacak.
Teknolojinin gelişmesiyle iletişim, sizden en uzak noktada bulunan insanlarla bile eş zamanlı olarak konuşabilmemizi sağladı. Bu teknoloji, veri transferi için kabloları ve sinyalleri kullandığı için, ulaşımdan çok daha kolay. Her ne kadar hızlı araçlar yapılsada astoronomik sayılarla uzaklığı ölçülen yerlere gitmek her zaman ulaşımı, iletişimden bir adım geride bırakmıştır. Bu durumu değiştirmek isteyen araştırma merkezleri, farklı araçlar ve ulaşım türlerini kullanarak yeni projeler üzerinde çalışmaya başladılar.

Alman Havacılık Merkezi (German Aerospace Center) ulaşım konusunda dünyanın en hızlısı olacak ulaşım aracını tasarladı. Aracın adı SpaceLiner. SpaceLiner, 50 yolcu ve 2 uçuş görevlisinin bulunduğu bir prototip ile tasarlandı. Araç, ulaşım güzergahına gitmek için önce bir roket yardımıyla belirli bir yüksekliğe çıkartılıyor, sonra rokete bağlı olan ve yolcuların bulunduğu bölme serbest bırakılıyor. Bu irtifadan yoluna devam eden araç, normal uçaklardan çok daha hızlı bir şekilde varış noktasına gidiyor.Bu araç saniyede 7, saatte 25.200 km yol alabiliyor. Yani bu, aracın saniyede 350 metre hızla hareket eden ses hızından 20 kat daha hızlı olduğu anlamına geliyor. Bu hızla Avrupa'dan Avustralya'ya 90, Amerika'ya sadece 60 dakikada varılabilecek. Avrupa-Amerika arasında gerçekleşen normal uçak seferleri 8-13 saat sürüyor. 

Uçak malesef şu an kullanıma hazır değil. Proje, tüm detayları ayarlanmış şekilde fakat teknolojinin bu sistemin daha güvenilir ve iyi hale gelmesi için biraz daha gelişmeye ihtiyacı var.

Kaynak: Wikipedia
1
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
1
0
0
0
0