Sistemleri Bozulan F-35, Kör Uçuş Yapmak Zorunda Kaldı!!

2
0
0
0
0
Sistemleri Bozulan F-35, Kör Uçuş Yapmak Zorunda Kaldı!!
Uçus sırasında sistemlerindeki bir arıza nedeniyle sorun yaşayan F-35 pilotu, kör uçuş yaparak uçağı yere indirmek zorunda kaldı.
Lockheed-Martin'in bir uçuş denemesi neredeyse felaketle sonuçlanıyordu. Joint Strike Fighter programı kapsamında F-35 Lightning II ile deneme uçuşları gerçekleştiren uçak ve uçuş teknolojileri üretim şirketi, bir arıza nedeniyle pilotun radar sistemini kullanamadığını bildirdi. Radar sisteminden yararlanamayan pilot, etrafta bulunan diğer uçakları farketmekten ve yön saptamalarını yapmaktan aciz kaldı. Sadece görüş açısı içerisindekileri görmekle yetinen pilot, bir süre boyunca kör uçuş yaptı.

Lockheed-Martin ve Joint Strike Fighter programı yetkilileri tarafından yapılan açıklamalara göre uçağın yaşadığı bu sorun, tamamlanmamış olan yazılım sisteminden kaynaklanıyor. Tamamlanmamış yazılımda bulunan açıklar nedeniyle uçağın bazı sistemleri devre dışı kalabiliyor ve pilot, hayati önem taşıyan bu sistemleri kullanmaktan mahrum kalıyor. F-35 sistemlerinin önceki uçuşlarda da bozulduğu biliniyor.
 

Pilotun radarının devre dışı kalmasıyla ilgili açıklamalarda bulunan eski Avustralya Savunma Gücü Yönetici Generali Dr. Keith Joiner: "F-35 Lightning II'nin sisteminde olan eksikliklerin farkındayız. Bu uçağın yazılım sorunları hala tam olarak giderilmedi ve siber güvenlik önlemleri alınmadı. Bu nedenle çalışmalara devam edeceğiz" şeklinde konuştu.

100 milyon euro üzerinden satılan F-35 Lightning II, Lockheed-Martin'in en büyük uçak projelerinden birisi. Avustralya ile bu uçağı geliştirmeye çalışan şirketin, ülkede bulunan askeri birliklerle etkileşim içerisinde olduğu biliniyor. 2020 senesine kadar yeni bir F-35 Lighting II yazılım sistemi geliştirmeyeceği bilinen Lockheed-Marting, 4 sene daha uçağın sistem sorunlarının giderilmesiyle uğraşacak.
2
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
2
0
0
0
0