Skandal! Tesla Ucuz İşçi Çalıştırmakla Suçlanıyor!

0
0
0
0
0
Dünya ekonomisine öncülük eden pek çok firmanın adının karıştığı ve firmaların 'kirli çarşafları' olarak lanse edilen ucuz ve yasadışı işçi kullanımı skandalına son katılan isim otomotic sektörünün yeni gözde firması Tesla oldu.
Hiç kimse kusursuz değildir. Çevre dostu elektrikli otomobilleri ile dünyanın daha iyi bir yer haline gelmesi adına önemli bir adım atan ve otomotiv sektörünün geleceğini şekillendiren Tesla, etik kaygılar konusunda ise fena şekilde sınıfta kaldı.

Mercury News'un ortaya çıkardığı bilgilere göre Tesla, Silikon Vadisi'nde bulunan fabrikalarının inşasında Doğu Avrupa'dan gelen işçileri düşük ücretli ve vizelerinin sunduğu koşulların dışında çalıştırıyor. Doğu Avrupa'dan gelen kişilerin doğrudan işçi olarak çalışma yetkileri yok. Sadece -eğer uzman iseler- denetleme yapabilmekteler. Fakat bu durum Tesla'nın fabrikalarında geçerli değil.Olması gerekenin aksine inanılmaz düşük paralar ile çalışan işçiler, çalışma süresi olarak da yine normalin çok üstünde çalışıyorlar. Ayrıca sakatlanma gibi konularda da isçilere sunulan haklar oldukça kısıtlı (tazminat veriyorlar ancak verdikleri tazminat aldıkları maaşa göre olunca pek de bir işe yaramıyor).

Hatta bu konuda çalıştığı esnada sakatlanan bir işçi, Tesla'yı dava etmeye hazırlanıyor. Gregor Lesnik adlı çalışan, fabrikaların birinin inşasında çalıştığı sırada üçüncü kattan düşerek iki bacağını da kırmış. Bu olayın ardından hem fazla çalışma saatleri, hem de verilen ücret konularında Tesla'yı dava eden Lesnik, şirketin anlaşma şartlarına hiçbir şekilde bağlı kalmadığını da savunmakta.Normalde Lesnik, sadece başkalarını denetleme yetkisi olan bir kişi. Ancak Tesla'nın Alman müteahhit ortakları tarafından çalıştırılmak için gönderilenlerden biri de o olunca, denetleme işinin yanı sıra doğrudan işe dahil olarak çalışmaya başlamış. Günde 10 saat, haftada ise 6 gün çalıştıklarını dile getiren Lesnik, saat başına ise 5 dolar kazandıklarını belirtmekte. Tabii bu rakam inanılmaz derece düşük zira aynı işi yapan Amerikalı işçilerin saat başı aldığı para 52 dolar.
 

Bu olayın patlak vermesinden sonra Tesla'nın ne gibi bir durumla karşılaşacağını, ya da -alacaksa- nasıl cezalar alacağın bilmiyoruz. Tepkilerin giderek artması ve sosyal medyada konunun gündeme gelmesinin ardından resmi Twitter hesabından bir açıklama yapan şirket CEO'su Elon Musk, durumdan bugün haberdar olduğunu ve şirketin pek çok seviyesinde yanlış işler döndüğünü söyledi. Musk, konuyla ilgili araştırma yapıp gerekli adımları atacaklarını da ekledi.

Kaynak: Engadget
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0