• Anasayfa
  • Sektörel
  • Sky Sports Oyuncuları Karşılaştırmak İçin Football Manager Kullanıyor

Sky Sports Oyuncuları Karşılaştırmak İçin Football Manager Kullanıyor

1
0
0
0
0
Dünyanın en geniş haber yayın ağlarından biri olan Sky’ın spor odaklı kanalı Sky Sports, futbol takımlarının yeni transferleri hakkında bilgi vermek için oyuncuların Football Manager’daki profillerini kullanıyor.
Robert Lewandowski ve Esteban Cambiasso gibi tecrübeli isimlerin de aralarında bulunduğu takım değiştiren oyuncuların da yeni takımlarına uygun olup olmadığını ya da oyuncunun mevkisinde farklı bir alternatif olup olmadığını da gören sunucular, bu sayede oyuncuları somut şekilde karşılaştırma imkanı da buluyor.

Program sırasında oyuncu istatistiklerinin açılması ve Football Manager’daki oyuncu profili sayfasının görülmesi Twitter’da bir anda patlarken konu ile ilgili gelen izleyici yorumları genellikle oyunun veri tabanının çok ciddi araştırmalar sonucunda oluşturulduğu ve kulüplerin de yıllardır bunu kullandığı yönündeydi.
  Sports Interactive’in geliştirdiği ve 2014 yılında 35 boşanma davasında konu olmuş olan Football Manager, aynı zamanda araştırmacılar ve önde gelen performans analistleri tarafından “gerçek hayatta da bu verilerin kullanılabileceği” konusunda onay almıştı.
  Gizlilik anlaşmaları gereğince Sports Interactive hangi kulüplerin bu veri tabanından faydalandığını söyleyemezken bazı Premier Lig takımlarının ve büyük Avrupa kulüplerinin kullandığını açıkladı.
2008 yılında Everton kulübü, Football Manager ile anlaşma imzalayıp 1300 gözlemci tarafından oluşturulan küresel veri tabanını potansiyel transfer adaylarını daha iyi tespit edebilmek ve kulübün mevcut gözlem heyetinden geri dönüş beklemeden fikir sahibi olabilmek için kullanmayı planlayan ilk kulüp olmuştu.
Yine 2014 yılında yayımlanan bir basın bildirisinde belirtildiğine göre, ilk veri tabanı 4000 civarında oyuncu ve personel barındırıyordu, bugün ise bu sayı 550 binden daha fazla ve bunların 245.811’i aktif futbol hayatına devam eden sözleşmesi olan oyuncular. Üstelik her bir oyuncu hakkında 250 ayrı bilgi bulunuyor ve elbette futbol becerileri, yetenekleri ve karakterleri de bu bilgilerin içinde.
  Sports Interactive’in Stüdyo Direktörü Miles Jacobson’ın yine geçtiğimiz yıl yaptığı bir açıklamada ise “gözlemcilerin ya da menajerlerin yıllarca veri tabanımızı kullandığına dair haberler okuduk. Artık bu iş resmiyet kazandı. Gerçek menajerler, istedikleri yerdeki bir oyuncuyu arama ve karşılaştırma sistemimiz sayesinde bulacak ve istediği bir başka oyuncu ile karşılaştırabilecek. FM oyuncuları buna aşinadır.” ifadesi yer aldı.
  Ayrıca Sky Sprots’un FM istatistiklerini kullanması konusunda gelen tepkilere karşı da attığı bir tweet ile cevap veren Miles, “veri sağladığımız diğer kullanıcılar son derece memnun biden elde ettiklerinden, bunu kulüpler kullanıyor Sky Sports neden yapmasın” ifadesini kullandı.
1
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
1
0
0
0
0