Microsoft, Skype Sebebiyle Avrupa'da Mahkemelik Oldu

0
0
0
0
0
Teknoloji devi şirketlerden olan Microsoft'un birkaç yıl önce satın aldığı Skype, isim benzerliği sebebiyle Avrupa'da mahkeme engeline takıldı.
Microsoft'un başı Avrupa'da bulunan bir mahkemeyle dertte. Skype'ın logosunun ve isminin İngiliz yayın kuruluşu 'Sky'a benzediği yönünde karar alan mahkemenin hükmü doğrultusunda, Microsoft'un Skype ismini ve logosunu Avrupa'da tescillemesi önlenecek.

Bu durum Microsoft'un, Sky ile dahil olduğu ikinci dava konumunda. Önceden de British Sky Broadcasting Group (İngiliz Sky Yayın Grubu), Microsoft'a 'SkyDrive' bulut depolama servisinin ismini değiştirmesi yönünde baskı yapmış, ardından İngiliz mahkemesinin isim benzerliğini onaylaması üzerine alınan karala 'SkyDrive', 'OneDrive'a çevrilmişti.  

    

Konuyla ilgili açıklamalar yapan Microsoft sözcüsü: ''biz bu iki marka arasında isim ya da logo yönünden hiçbir karışıklık olduğu düşünmüyoruz ve bu konuda gerekli itirazı yapacağız. Ayrıca alınan bu karar ürün adını değiştirmemizi hiçbir şekilde gerektirmemekte'' ifadelerini kullandı. Microsoft'a Skype'ın adının değiştirilmesi yönünde herhangi bir zorlama, baskı yapılmayacak. Ancak Sky, Microsoft'tan Avrupa'da Skype ismini kullanması için bir lisans ücreti ödemesini isteyebilir.

    

Sky bu konuyla, yani Skype ile ilgili ilk şikayeti (itirazı) 2005 yılında yapmıştı. Microsoft ise Skype'ı 8.5 milyar dolara, 2011 yılında bünyesine katmıştı. Sky'ın şikayetinin temelinde ise Skype markasının tescili bulunmakta. Microsoft'un itarazı onaylanmazsa, ileriki süreçte Skype'ın ismi doğrultusunda nasıl bir yol izleyecekleri bilinmemekte. Microsoft'un Skype ismini tescilleyememesi demek, Avrupa'da farklı servis ve firmaların bu ismi dilediği gibi kullanması demek oluyor.
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0