SMS Yasağı GSM Operatörlerini de Kapsayacak!!

0
0
0
0
0
Telefonlarımız gelen reklam mesajlarından artık bıkmış durumdayız. Ancak BTK, sonunda kullanıcıların bu şikayetine kulak vererek ciddi adımlar atmaya başladı.
Mobil cihaz kullanıcılarını en fazla rahatsız eden konulardan biri de, kullanıcı izni ya da bilgilendirmesi olmadan gelen reklam içerikli mesajlar. Neyse ki bu konuda son dönemlerde ciddi ve somut adımlar atılmaya başladı. Bu tarz mesaj atan ve bu tutumunda oldukça ısrarcı olan firmalara ciddi para cezalarının geleceğini daha önceden yaptığımız haberlerde duyurmuştuk.

Şimdi benzer durum, GSM operatörleri için de geçerli olacak. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK), resmi internet sitesinde yayınladığı internet sitesinde “Pazarlama ve tanıtım gibi amaçlarla haberleşme yapılmasına ilişkin usul ve esaslar” başlıklı kararı ile, elektronik haberleşme sektöründe hizmet veren işletmecilerin, kullanıcılara bilgilendirme yapılması ve reddetme imkanı sağlanması durumunda, sadece izin verenlere gerekli tanıtım ya da pazarlamanın yapılabileceğini bildirdi.Artık abonelere, reklam amaçlı gelen içeriklerle birlikle ücretsiz şekilde gerçekleştirebilecekleri ret imkanı sunulacak. Bu imkan sunulduktan sonra, SMS yoluyla ilgili reklamı, tanıtımı istemediğini bildiren abone, bir daha o içerikle ilgili herhangi bir SMS almayacak.

Yani olayı özetleyecek olursak; abonesi olduğunuz GSM operatöründen kampanyalar ya da tanıtımlar hakkında gelen mesajlardan sonra, sizlere bu tarz mesajları isteyip istemediğiniz sorulacak. Sizde herhangi bir ücret ödemeden bu tarz mesajları reddedebileceksiniz. Ret yapmanız halinde hala bu tarz mesajlar alıyorsanız, daha önceden izinsiz reklam mesajları gönderen firmalara uygulanan yaptırımlar (para cezası da dahil), o GSM operatörüne de uygulanacak.

Özellikle son dönemlerde kullanıcılar, bu mesaj kirliliğinden epey bir çekiyorlardı. Bu yönde atılan adımlar, kullanıcıları da memnun etmekte.
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0