Sony Drone Üretecek

0
0
0
0
0
Sony Drone Üretecek
Japon teknoloji devi Sony, sektör içine fotoğraf ve veri sağlamak amacıyla kullanılmak üzere insansız hava araçları geliştirebileceği bir girişimi başlatmaya hazırlanıyor.
Aerosense isimli bu girişim Japon robot ve otomasyon şirketi ZMP ile birlikte Sony’nin başladığı ortak bir girişim. Bu girişim ile üretilen dronelar satılmayacak ya da piyasada herhangi bir şekilde yer almayacak; ancak gökyüzünden çekilmiş fotoğraflar sağlayacak. ve bulut tabanlı bir veri işleme merkezinde toplanarak ölçüm, gözlem ve araştırma amacıyla bu fotoğrafların kullanılmasını sağlayacak.

Sony’nin bu işe Ağustos ayında başlayacağı; ancak önümüzüdeki yıldan önce kullanıcılarına herhangi bir veri sunmayacağı bu dönem içinde sadece bilgi toplayacağı söyleniyor. ZMP’nin insansız araç üreten departmanları ile dahil olacağı projenin %49.9’u bu robot firmasının yönetiminde olacak ken Sony, %50.1 ile projenin söz sahibi olacak.

Dronelar çoğu zaman meraklısına yönelik birer oyuncak olarak görülse de farklı projeler için telekomünikasyon şirketlerinin ve diğer sektörlerin projelerinde kullanılmak üzere çeşitli görevlerde yer alabilirler. Örneğin GSM operatörlerinin baz istasyonlarını konuşlandıracakları mevkilerin görüntülenmesinde droneların elde ettiği verileri kullanabilir ve çok daha efektif ve hızlı şekilde diledikleri verilere ulaşabilirler. Ayrıca tarım sektöründe ya da şehir planlamacılığında da droneların elde ettiği bilgiler çok faydalı olabilir.Sony ve ZMP elbette endüstriyel amaçlı drone kullanımına ilk girişen firmalar değil, daha önce multi-milyar Dolar değerindeki Çin merkezli DJI firması da tüketicilere yönelik dronelarından sonra araçlarının kullanımını üçüncü parti geliştirici ve girişimcilere açarak sektöre farklı bakış açıları getirmek için çalışmalara başlamış; Genel Müdür Yardımcısı ve droneların endüstriyel kullanımına yönelik sorumlu kişi olan Andy Pan, “daha önce gökyüzünün sınır olduğunu düşünüyorduk; ama artık bunun da sınırımız olmadığını görüyoruz” dedi.
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0