• Anasayfa
  • Sektörel
  • Sony, Evdeki Tüm Cihazların Birbiriyle Bağlı Olmasını Sağlayan Işık Sistemini Tanıttı!

Sony, Evdeki Tüm Cihazların Birbiriyle Bağlı Olmasını Sağlayan Işık Sistemini Tanıttı!

0
0
0
0
0
Sony, Evdeki Tüm Cihazların Birbiriyle Bağlı Olmasını Sağlayan Işık Sistemini Tanıttı!
Sony, evde bulunan tüm cihazları birbirine bağlayabilen ve bir sensör görevi görerek birçok amaçla kullanılabilen yeni ışık sistemini tanıttı.
Akıllı evlerde kullanılan teknolojiler, bu evlerin tam anlamıyla kendileri tarafından kontrol edilebilmesini sağlıyorlar. Birçok sensörün yerleştirildiği, ayar ve seçeneklerin bulunduğu bu evlerin tüm işlevleri, Sony'nin yeni tanıttığı sistemi sayesinde sadece küçük bir lambaya gerçekleştirilebilecek.

Sony son zamanların en sık kullanılan teknolojilerinden birisi olan ışık teknolojisini kullanarak çoklu işlemler gerçekleştirebilen "Multifunctional Light" teknolojisini üretti. Toshiba'nın LED aydınlatma teknolojisi kullanılarak üretilen connected light, evdeki Wi-Fi ile herhangi bir cihaz üzerinden bağlandığı zaman (bilgisayar veya akıllı telefon olabilir) tüm ayarları değiştirilebilir. Aydınlığı ayarlanabiliyor, zamanlama yapılabiliyor veya sensör olarak kullanılabiliyor. Lamba hareket, aydınlık, ısı ve nem sensörü olarak kullanılabiliyor. Tüm bu özelliklerinin yanı sıra hafıza kartı girişi, kızılötesi kontrolü, speaker'ı ve mikrofonu bulunan lamba, bir lambada olmaması gereken herşeye sahip.
 

Lambanın sahip olduğu bu özellikle oldukça ilginç şekillerde kullanılabiliyor. Örneğin siz odaya girdiğiniz zaman hareket sensörü sayesinde sizin varlığını algılayabiliyor ve bağlı olduğu Wi-Fi ağı üzerinden televizyonu ve klimayı çalıştırabiliyor. Bir odandan diğer odaya kontrol sağlayabilen lamba, oturduğunuz yerden müzik çalabilmenizi, termostatı kontrol edebilmenizi ve bunun gibi şeyleri yapabilmenizi sağlıyor. Aynı zamanda hareket sensörü sayesinde alarm sistemi olarakta kullanılabilen Multifunctional Light, sahip olduğu birçok uygulama sayesinde yüzlerce farklı şey yapabiliyor.

Sony şimdilik teknolojiyi sadece Japonya'da satışa sundu. İlerleyen günlerde satış durumuna göre tüm ülkelere yayılabilir.

Kaynak: Engadget 
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0