SpaceX, Roket İndirmede Yine Başarısız Oldu!

3
0
0
0
0
SpaceX, Roket İndirmede Yine Başarısız Oldu!
Fırlatılan roketi yüzeye yeniden indirmek için çalışmalara yapan SpaceX, 4. roket indirme denemesinde de başarısız oldu.
SpaceX, fırlatılan roketi yeryüze geri indirme çalışmalarını sürdürüyor. İlk denemesine Falcon 9 roketini başarılı bir şekilde yere indiren SpaceX, sonraki denemelerinde maalesef başarılı olamamış ve roketinin yok olmasını izlemek zorunda kalmıştı. Başarısız olan tüm denemeler, roketin okyanusun ortasında bulunan bir drone gemisine inmesinden kaynaklanmıştı. Bu gemiye inen roketin sabitleyici sistemleri maalesef çok iyi performans sergileyememiş ve roket rüzgardan dolayı yan yatarak patlamıştı.

Dün gece yeni bir deneme gerçekleştiren SpaceX, Falcon 9 roketini yeniden bir drone gemisine indirmeyi denedi. Başarılı bir kalkış yapan, ardından SES-9 uydularını atmosfere bırakan roket, iniş sırasında sorun yaşadı. Roketin inişinin gösterildiği kamera, canlı yayın sırasında bir nedenden ötürü arızalandı ve roketin tam inişi görüntülenemedi. Bu yüzden tam 45 dakika boyunca roketin durumundan haberdar olabilmek adına bekleyen izleyiciler, roketin çok sert bir iniş gerçekleştirdiğini, yani görevin başarısız olduğunu öğrendi.
 

Fırlatmayı izleyen kişilere bu durumu kendi Twitter hesabı üzerinden duyuran Elon Musk, Falcon 9'un sert iniş nedeniyle başarısız olduğunu ilk duyuran kişi oldu. Roketin neden planlanan gibi yumuşak bir iniş yapamadığı bilinmiyor ancak bazı araştırmacıların söylediğine göre drone gemisindeki rüzgar faktörü, neredeyse tüm yakıtını harcamış olan Falcon 9'u iniş sırasında çok zorluyor. Bu nedenle Falcon 9'un iniş hesaplamaları doğru bir şekilde yapılmalı ve rüzgar faktörü dikkatli bir şekilde hesaplara yansıtılmalı.
 


SpaceX'in asıl görevinin SES-9 uydularını yerleştirmek olduğunu düşünülürse, Falcon 9'un tamamen başarısız olmadığını söyleyebiliriz. SpaceX'in denemeye devam etmesini umuyoruz ve yeni görevlerle karşımıza çıkmasını sabırsızlıkla bekliyoruz.

Kaynak: TheVerge 
3
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
3
0
0
0
0