• Anasayfa
  • Sektörel
  • Stephen Elop Microsoft'tan Ayrılıyor, Peki Tarih Tekerrür Eder Mi?

Stephen Elop Microsoft'tan Ayrılıyor, Peki Tarih Tekerrür Eder Mi?

2
1
0
0
0
Stephen Elop'un Microsoft'taki görecvinden ayrılacağı açıklandı, söylentiler patladı. Birbirinden eğlenceli Elop kehaneti!
Akıllı telefonların devrimi olmadan önce piyasanın altını üstüne getiren Nokia, bildiğiniz gibi Microsoft tarafından satın alınarak telefon macerasının sonuna gelmişti.

Resmen bir devrin kapandığı bu olayda ise, başrolde şüphesiz Stephen Elop vardı. 2010 yılında Microsoft'ta başkan yardımcılığı görevini bırakan Elop, bir süre sonra Nokia CEO'su olmuş, 3 sene gibi süre içinde de, -göz açıp kapayıncaya kadar- Nokia'yı Microsoft'a satmıştı. Nokia'nın Microsoft bünyesine girmesiyle birlikte de Elop, Cihazlar ve Servisler bölümünden sorumlu, kıdemli başkan yardımcısı pozisyonuna getirilmişti. Hal böyle olunca da Elop'a ''Microsoft'un casusu'' gibi benzetmeler söylenmiş, Nokia'yı CEO'luğu zamanında bilerek uçuruma sürükleyerek Microsoft'un kucağına bırakmakla suçlanmıştı (Suçlayan adamlar da bir bakıma haklı. Microsoft koskoca Nokia'yı 7 milyar dolar gibi bir rakama satın aldı).Şimdi ise tarihin tekerrürden ibaret olduğunu gösterecek başka bir olaydan korkuluyor. Çünkü Stephen Elop tekrar Microsoft'taki  görevinden ayrılacağı açıklanmış durumda. Elop'un görevinden ayrılması bizzat Microsoft CEO'su Satya Nadella tarafından da doğrulandı. Yani olay tıpkı 2010'daki gibi ilerliyor! Bu tarz bir durum olunca da ortaya Elop'un sektörde önemli bir firmaya tekrar CEO olup Microsoft bünyesine katacağı gibi makara söylentiler çıktı. Peki Elop gerçekten Microsoft için yeni bir yem avına çıksaydı bu şirket hangisi olurdu? Fantastik, bir o kadar da makara bir liste:

 

 HTC

Elop kısada olsa Nokia'da görev yapan bir isim. Görevde bulunduğu süre boyunca da Nokia kamera konusunda bir hayli gelişmişti. Microsoft'a geçtikten sonra da Lumia'ların kameraları malum. Yani Elop, HTC'nin telefonlarında en büyük sıkıntılardan biri olan kamera sorununu çözecek doğru adam. Bu sebeple Elop, HTC'nin aradığı kan olabilir. 2 sene içinde de HTC, Microsoft'un aradağı kan olacaktır.

 

 Twitter

Twitter'da hali hazırda zaten bir CEO krizi mevcut. Dick Costolo görevini bırakacağını ve yerine Jack Dorsey'in geçeceğini açıklamıştı. Ancak Dorsey'in bu konuda kesin bir karar alıp almadığı bilinmiyor. Bu sebeple Snoop Dogg'un bile ''çekilin lan ben olacağım CEO!'' dediği Twitter'ın başına Elop uygun isimlerden biri. Elop Twitter'ın başına geçtikten sonra da devir işlemi 15 bilemedin 20 gün falan sürer.

 

 LG

Sektörün öncülerine göre bir adım geride kalan LG, arkasına Microsoft gibi bir devin pek çok imkanını sunmak ve piyasada şahlanmak adına, Elop'un kapısını çalabilir. Maksimum 18 ay içinde de kendini Microsoft bünyesinde bulur.

 

 Motorola

Motorola aslında şu an Lenovo bünyesinde barınıyor. Yani Elop'un Motorola'ya ulaşabilmesi için önce Lenovo'ya sızması, sonra da çaktırmadan Motorola'ya geçmesi gerekmekte. Sektörde oldukça geride kalan Motorola'nın Elop'a kucak açması da son derece beklenen bir hareket olacaktır. Çok değil 1 sene sonra da Motorola'dan yeni Windows Phone'lar görmeye başlarız.

 

 Apple

Uluslararası yayınlanan finans ve haber gazetesi The Wall Street Journal'ın ciddi ciddi Apple'a ''bence Mac üretmeyi bırak'' diye tavyise tadında haber yazdığı bir dünyada, Elop'un Apple CEO'su olması bizce çok hayali bir durum değil. Ancak Apple gibi bir şirketin başına geçmenin verdiği keyif Elop'u yolundan döndürebilir.

 

 Meizu

Meizu pek çok Çinli şirketin hedefi olduğu gibi hem Amerika hem de Avrupa pazarında önemli işler yapmak istiyor. Ancak o piyasaları elinde tutan rakipleri oldukça yaman. Peki Meizu bu durumla nasıl başa çıkabilir? Tabiki Elop ile! Sonrada Microsoft bünyesindeki yeni çalışma alanları ile Amerika'ya girmeyi başarır.

 

 BlackBerry

Hali hazırda dev şirketlerin ağızları sulanarak baktığı BlackBerry, zor günler geçiriyor ve piyasada tutunmaya çalışıyor. İşte tam o sırada müthiş tecbülere sahip Elop geliyor ve şirketin başına geçiyor. Zaten sektörde 3 hadi bilemedin 5 health'i kalmış olan Blackberry, zaten tek kurşunda ölecek. O yüzden Elop için en kolay lokma bu. 1 ay gibi bir sürede BlackBerry'i elinden tutup Microsoft'a götürür.

 

 Nokia

İşte en müthiş hikaye burada. Microsoft'tan ayrılan Elop oldukça öfkeli ve hırslıdır. İlk uçağa atlayarak Finlandiya'ya gider. Bir akşam sahilde uzun uzun düşünen Elop, kararlı bir şekilde ayağa kalkar. Yaptığı yanlışı düzeltecek, üzdüğü onca insanın gönlünü alacaktır. Büyük boş binaların bulunduğu bir kampüse gider. Kampüsün girişinde eskimiş, bakımsızlıktan harap olmuş bir yazı vardır; Nokia. Ancak son derece kararlı olan Elop, yeni bir ekip kurar, tırnaklarıyla kazıya kazıya bitmiş şirketi yeniden ayaklandırır. Piyasa şoktadır. Kimse böyle bir çıkış beklemiyordur. Sonrasında da Elop son vuruşu yapar; şirketi Microsoft'a satar.
2
1
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
2
1
0
0
0