• Anasayfa
  • Sektörel
  • YouTube Reklam Uğruna 300 Bin Kullanıcılı Uzantıyı Durdurdu

YouTube Reklam Uğruna 300 Bin Kullanıcılı Uzantıyı Durdurdu

0
0
0
0
0
YouTube’u bir müzik yayını aracına dönüştüren ve arkaplanda klipsiz ve reklamsız müzik yayını yapan Streamus Chrome uzantısı iki firma arasında geçen uzun çarpışmadan sonra Chrome uzantı marketinden kaldırıldı.
YouTube’a bağlı olarak çalışan bu eklenti, tarayıcınıza eklenen tek bir buton sayesinde istediğiniz oynatma listesini yaratmanıza ve reklamları ya da klipleri görüntülemeden sadece müzik dinleyerek YouTube’u Spotify gibi bir araca dönüştürmenizi sağlıyordu.

Bazı otoriteler tarafından aslında Google’ın kendisinin geliştirmesi gereken bbu uzantı üstelik bağımsız bir geliştirici tarafından, üstelik bunu sorunsuz şekilde çalıştırabilmek için işinden ayrılmış ve sadece bu uzantı üzerinde çalışmaya başlamış biri tarafından hayata geçirilmişti.

YouTube birkaç ay önce kendi, ücretli, masaüstü müzik yayın uygulamasını piyasaya sürmüş olsa dahi Streamus, gerçek potansiyelini gösterememiş olan YouTube’un kendi uygulamasına çok iyi bir alternatif olarak çıkıyor ve iki yıl içinde eriştiği 300.000 kullanıcısı ile adeta YouTube’un kendisine işin nasıl yapıldığını gösteriyordu.

Tanıtılmasının ve Chrome mağazasında yerini almasının üç yıl ardından ise Streamus, çalışmayı durdurdu, mağazadan kaldırıldı ve Google bu uzantının API anahtarını iptal etti.

Bu sevilen uzantının geliştiricisi Sean Anderson, 25 yaşında ve her şeyini bu uzantıya yatırmış olan adam, videoları oynatmadan arkaplanda müzik listesini çalan bu uygulamanın bir gün sorun yaratabileceğinin farkındaydı; ancak günün birinde bu uzantının YouTube’a ihtiyaç duymadan kendi ayakları üzerinde durabileceğini hayal ediyor ve sorunlara rağmen kendi uygulamasının arkasında duruyordu.

Birkaç sitede haber olduktan sonra Anderson YouTube’dan bir ihtarname almış ve uygulamayı kapatması istenmiş. Bunun ise üç sebebi var.

Bu sebeplerden biri Streamus’ın YouTube’a link vermemesi, ön planda videoları oynatmadan sadece müziği çalması ve elbette YouTube’un -hepinizin çok sevdiği- reklamlarını göstermiyor olması. (YouTube kanadından bakınca anlaşılabilir, makul görülen sebepler)

Bu ihtarnameden önce ve ihtarnamenin sonrasında da YouTube ile iletişime geçmeye çalışan Anderson 4 ay boyunca ses çıkarmayan Google’dan birden bire bir mail almış ve şaşkınlığını da gizleyememiş.

Dört ay boyunca bir uzlaşı bulmaya ve YouTube ile birlikte bir çözüm üretmeye çalışan Anderson, Hangouts servisinin videoları oynatmak için kullandığı panel gibi bir sistem ile Streamus’ın video da gösterebileceğini, Chrome Panels de kullanılarak yeni bir özellik eklenebileceğini de dile getirmiş. (adam uzlaşma ve çözüm peşinde, kanım ısındı şu Anderson’a)

Bu isteğini içeren maile aynı gün cevap veren YouTube, şirketin içinde Streamus’tan bahsedildiğini ve Anderson ile yüz yüze görüşerek makul bir orta noktada buluşulduğu taktirde Chrome Panels kullanımı ile birlikte Anderson ve YouTube müzik ekibinin birlikte çalışabileceğini söylemiş.
Bu toplantıda bir çözüme ulaşmayan tartışmanın ardından YouTube’a alternatif çözümler de sunan Anderson’a karşı Google sessizliğe bürünmüş ve bir mail ile daha tedirginlik yaratmayı başarmış.

Selam Sean, uzantının son versiyonunu denedim ve YouTube videolarına ait videoların oynatılmadığını gördüm. Açıkça belirtildiği üzere ses ve görseli birbirinden ayırıp sunamazsın.

Bu mailin ardından da durumu açıklamaya ve reklamları engellemek için herhangi bir çaba sarf etmediğini ve reklamların kendi kendine gösterilmediğini belirten Anderson, kullanıcıların ayrıca aşağıda ayrı bir sekmede minimize edilmiş olan uzantının uygulamasından videolara da kolayca geçiş yapabileceğini belirtmiş.

Sonrasında aldığı mail ile bir kez daha orta nokta bulmak üzere YouTube ile bir toplantıya davet edilen Anderson, bu toplantının ardından aldığı mailde de ay sonuna kadar, sadece ses oynatma seçeneğini iptal etmesi gerektiği söylendi. (ilginçtir bu mail ayın son günü ve gün bitimine 9 saat kala gönderilmiş.)

Aynı gece uzantısının üzerinde çalışarak videoları göstermesini sağlayan Anderson, bu gecenin sabahında Chrome Web Mağazası’na güncellemeyi koyarak reklamları hala gösteremiyor da olsa YouTube tarafından biraz daha zaman almayı başarmış.
Streamus’a gelen güncelleme ile kullanıcı kanadında yaratılan etki ise acımasız olmuştu.

Kullanıcı yorumları dışında diğer şirketlerden de tepki çeken Streamus’ın Universal Music Group’a ait videoları oynatması da engellenmişti.

Bunun yanı sıra güncellemeden hala memnun olmayan YouTube, 17 Haziran’da gönderdiği bir başka mailde uygulamanın kullanıcılara videoları manuel olarak minimize etme imkanı sunduğu için hala taleplerini karşılayamadığını söylemiş.

Bu mailde aynı zamanda Anderson’a bir ultimatom veren YouTube, 17 Haziran günü bu hatanın düzeltilmesi gerektiğini de belirtmiş (insafsızlar)

Geliştiricilerle normalde bu kadar yakın iletişim kurmadıklarını ve gereğinden fazla zaman tanıdıklarını belirten son mailde ayrıca uzantının API anahtarının iptal edileceği de belirtilmiş.

İki yıl süren mail trafiğinden sonra hiçbir çözüm önermeyen YouTube, en nihayetinde Anderson’ı uzantısını mağazadan çekmeye zorlamış ve bunu en zorlayıcı şekilde gerçekleştirmiş.

Google’a yöneltilen Streamus’a yönelik sorulara bir basın sözcüsü tarafından verilen yanıtta “insanlara bizim açık API sistemimizi kullanarak bizim hizmet koşullarımız çerçevesinde YouTube videolarını yaratıcı ve ilerici şekillerde kullanmaları için fırsat sunuyoruz” ifadesi geçiyor ve direkt olarak tartışma ya da engel sürecinden söz edilmiyor.

Firma ayrıca kullanım koşullarının video ve sesleri ayırmasının yasak olduğunun belirtildiğini ve ayrıca reklamları engellmesinin de bu koşullara aykırı olduğunun açıkça belirtildiğini söylüyor; ancak reklamların engellenmesi için bir çaba sarf etmeyen Anderson’a neden bu konuda yardımcı olmadıklarını açıklamıyor.

300 bin kullanıcıya sahip bir hizmeti ve bu hizmet kullanıcılarının YouTube’u bir müzik servisi olarak görmesini anlayabiliriz; ancak diğer taraftan YouTube’un sorumlu olduğu müzik şirketleri, reklam gelirlerinden pay verdiği youtuberlar ve elbette kendi ekibi ve yönetim kuruluna karşı sorumlulukları var ve bunu da anlayabiliriz. Fakat ne olursa olsun Streamus’ı hayatta tutmak için hiçbir çaba harcamamasını ve kullanıcılar tarafından beğeni almış bir uygulamanın gelişmesinde adeta engel teşkil etmesini anlayamayız.

Ben bu yazıyı yazarken de açık olan 8 Chrome sekmesi içinde YouTube’da var ve klipler umurumda bile değil, sadece müzik dinliyorum ki YouTube’u benim gibi kullanan pek çok kullanıcı olduğundan da eminim.

Streamus’ı baltalamakla YouTube kendisini çok daha iyi bir müzik servisine dönüştürebilecek büyük bir fırsatı geri tepmiş olabilir mi? Diğer yandan Anderson bu saatten sonra ne yapacak? Kendisi hala Streamus’ı hayatta tutmanın yollarını aradığını belirtti.
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0