Su Altındaki Katı Nesneleri Hissseden Özel Eldiven!

0
0
0
0
0
Japon bilim adamları, su altında katı nesneleri hisseden ve bunu elinize bildiren özel bir eldiven geliştirdiler.
Japon bilim adamları, doğal afetler arasında yer alan sel gibi olaylarda kullanılabilecek yeni bir cihaz ürettiklerini duyurdular. Tsukuba University'de görevli olan araştırmacıların üretimini gerçekleştirdiği bu cihaz, bir "su altı nesne bulma eldiveni." Adından da anlayabileceğiniz gibi su altında bulunan nesneleri bulmak adına kullanılabilen bu eldivenin özellikle Tsukuba University tarafından geliştirilmesindeki tek neden, üniversiteden sadece birkaç kilometre uzaklıkta bulunan Kinugawa nehrinin taşarak, 2015 senesinin ilk aylarında Joso şehrini sular altında bırakmış olması. Japonya'da sık sık gerçekleşen bu gibi olaylardan ötürü böyle bir cihazın üretimine ihtiyaçları olduklarını belirten Aisen Carolina Chacin ve Takeshi Ozu (Tsukuba University'de görevli olan ve doktorlarını yapan iki araştırmacı), "IrukaTact" adını verdikleri eldiveni ürettiler. Eldiven su altında bulunan nesneleri hissedebilmesi adına üretildi ve bu nedenle sonar tekniğini, yani ses dalgalarını kullanıyor. Sonar kullanması nedeniyle eldivenin ismi "yunus" ve "hissetmek-dokunmak" anlamına gelen iki Japonca sözün karışımından oluşuyor.

IrukaTact, üzerinde bulunan sensörler sayesinde algıladığı cisimleri su iticileri sayesinde bildiriyor. Eğer cihaz, su altında bir nesne bulduysa o nesneye yakınlaştıkça parmak kısımlarında bulunan yerden aldığı suyu hızlı bir şekilde elinize püskürtüyor. Bu basınç değişiminden dolayı da cisimin yerini anlayabiliyorsunuz. Bir anlamda "sıcak-soğuk" oyununu oynamak gibi. Fakat eğer cihaz hiçbir şey bulamadıysa, o zaman su püskürtmüyor ve yakınlarda herhangi bir cismin olmadığını anlayabiliyorsunuz.
 

IrukaTact'ın bu mükemmel sistemi, maalesef yalnızca 60 cm'den (2 feet) yakında bulunan katı cisimleri algılayabilmesini sağlıyor. Doktora çalışmasını gerçekleştiren iki öğrenci tarafından icat edilmiş olan IrukaTact'ın ilerleyen günlerde geliştirilebilmesini diliyoruz. Cihazın üretimini gerçekleştiren öğrencilerin bu cihazı "DIY" yani "kendi başına yap" şeklinde üretmiş olması nedeniyle belkide cihazın ihtiyacı olan geliştirmeyi sizler yapabilirsiniz.

Kaynak: Engadget 
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0