Super Mario Oynamayı Öğrenen Yapay Zeka: MarI/O

0
0
0
0
0
Super Mario Oynamayı Öğrenen Yapay Zeka: MarI/O
Super Mario World oyununu bir zamanlar atari başında saatler geçirmiş olan tüm oyuncular hatırlar. Peki Super Mario’da ne kadar iyiydiniz? İşte size gerçekten dişli bir rakip.
MarI/O adın verilen bu yapay zeka, oluşturulan sinir ağı sayesinde öğrenebiliyor ve Mario’nun hangi zeminde durması gerektiğini, hangi nesnelerin kendisine düşman olduğunu zaman içinde öğrenerek deneme yanılma yöntemi ile oyunu bitirebiliyor. (eminim tüm bölümü öğrendiğinde sizden daha hızlı bitiriyor)

Her ne kadar puan toplamayı ya da Mario’nun büyümesini sağlayan mantarları toplamayı öğrenememiş olsa da MarI/O, en efektif şekilde oyunu bitirebiliyor ve daha korkuncu bir kez yandığı taktirde aynı hatayı bir kez daha yapmamayı öğrenebiliyor. (Terminatör gibi bildiğin)

Sanal sinir ağının yayıncısı Seth Bling, izleyicilerin de bu sistemi kurarak deneyebilmesi için kaynak kodlarını açıklamış. Bu sayede takipçileri öğrenebilen makineler konusunda bir şeyler deneyebilir ya da mevcut noktadaki sisteme bir şeyler ekleyebilir. (MarI/O’nun geliştirilmesi birkaç hafta aldığına göre bir iki yıla bunlar Skynet’i kurar, benden söylemesi)
 

Deneme yanılma yöntemi ile bölümü bitirmeyi öğrenen MarI/O, ilk önce uzun süre hiçbir şey yapmadan öylece bölüm başında beklemiş ve ardından önce ileri gitmeyi öğrenmiş, sonrasında düşmanları üzerlerinden atlayarak geçebileceğini, ardından uçurumlardan düşmemeyi öğrenmiş ve en nihayetinde tüm öğrendiklerini birleştirip en iyi kombinasyon ile bölümü bitirmeyi başarmış.Google’ın DeepMind isimli çalışmasının da benzer şekilde geliştirildiği ve onun da Atari oyunlarındaki becerisi dikkate alındığında yapay zekanın grafik konusunda bizler kadar yüksek beklentisi olmadığını söyleyebiliriz; ancak unutmayın ki bu robotlar bir gün insanları da oyunlardaki düşmanlardan belleyip yok etmeye karar verebilir. (yapay zeka çalışmaları tehlikeli bak çok deşmeyin altını, Mass Effect oynayın)
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0