Tablet ve Telefonlar, Bilgisayar Satışlarını Düşürüyor

0
0
0
0
0
Tablet ve Telefonlar, Bilgisayar Satışlarını Düşürüyor
Her geçen gün hayatımızın daha çok içine giren tablet bilgisayarlar, masaüstü ve dizüstü bilgisayarları pazarın dışına itmeye başladı. 2013 yılının bilgisayar firmaları için çok parlak bittiği söylenemez.
Gün geçtikçe hem donanım, hem de yazılımsal olarak güçlenen ve daha çok iş görmeye başlayan tabletler ve phablet sınıfı telefonlar, artık bilgisayar üzerinden giderebildiğimiz ihtiyaçlarımızın neredeyse tamamını karşılıyor. Buna bağlı olarak da bilgisayar satışları sürekli bir düşüşe geçmiş durumda.

2013 yılını tarhinin en büyük pazar payı kaybıyla tamamlayan bilgisayar sektörü, kelimenin tam anlamıyla küçük ama etkili cihazlarca kulvarın dışına itiliyor.

Gartner'ın raporuna göre 2013 yılının son çeyreğin tüm dünya genelinde 315.9 milyon adet bilgisayar sevkiyatı yapıldı; ki bu bir önceki yılın rakamlarından %10 daha az. Bu satış rakamına ait bir başka ilginç veri ise 2013 yılının son çeyreğindeki satış miktarının, bilgisayar tarihindeki en büyük düşüş oranına sahip olması. Buna göre 2013 yılının son çeyreğine ait satış oranları 2009 yılı ile aynı.

Lenovo ve Dell gibi bazı markaların satış rakamlarını önemli ölçüde yükselttiği görülürken bu yükseliş, Asus, HP ve Acer gibi diğer markaların düşüşünü ve pazardaki denge kaybını engelleyemiyor.

Acer ve Asus'un piyasa doğrultusunda satış ve üretim ağırlıklşarını tablete yönlendirmiş olmaları Lenovo'nun bilgisayar alanında yükselişinin önünü açarken Dell'in tüketici ihtiyaçlarına yönlenmiş olması, markaya olan rağbeti artırmış görünüyor.

Ayrıca düşüşün esas sorumlusu olan tabletler de pazarda ciddi bir yer edinmiş durumda ki Noel döneminin de en popüler hediyeleri olarak Android işletim sistemli tabletler gösteriliyordu.
 
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0