• Anasayfa
  • Sektörel
  • Teknolojinin Gelişmesiyle Sonlanan, Birbirinden İlginç 11 Meslek!

Teknolojinin Gelişmesiyle Sonlanan, Birbirinden İlginç 11 Meslek!

2
0
0
0
0
Geçtiğimiz senelerde oldukça popüler olan ancak teknolojinin gelişmesiyle birlikte sonlanan mesleklere haberimizde yer verdik.
Teknolojinin gelişmesiyle birlikte uyuma şeklimiz, yediğimiz yemekler, gittiğimiz ve gezdiğimiz alanlar, yani kısacası her şey değişiyor. Hayatımızın her alanına dahil olması nedeniyle bizleri son derece yakından ilgilendiren bu gelişmeler, yaptığımız işlerin bile kolayca değişmesini sağlıyor.

Bu haberimizde teknolojinin gelişerek tarihin tozlu sayfalarına gömdüğü, birbirinden ilginç meslekleri anlatacağız. Lobut diziciliğinden, camlara sopayla vuran uyandırıcılara kadar birçok ilginç mesleği ele aldık.
 

 Lobut DiziciliğiBowling salonlarında bulunan otomatik lobut dizme makinelerinden önce, bu salonlarda çalışan çocuklar lobutları dizerlerdi.
 

 Uyandırıcılar"İnsan çalar saat" olarak da tabir edilen bu meslek, alarmın olmadığı zamanlarda oldukça popülerdi. Bu meslekle uğraşan kişilere ödeme yapar, uyanmak istediğiniz saati ve adresinizi belirtirdiniz, onlar da sizi bir şekilde uyandırırlardı.
 

 Buz KesicilerBuz üreten cihazların olmadığı zamanlarda donmuş gölleri keserek geçimini sağlayan bu insanlar, buzdolabı olarak kullanılan ve oldukça zor eriyen dev buz kalıplarını satarlardı.
 

 Uçak DinleyicileriRadarların olmadığı zamanlarda düşman uçaklarını saptayabilmek için görevlendirilen kişiler, dev dinleme cihazları kullanarak radar görevi görürlerdi.
 

 Fare YakalayıcılarıKapanların sıklıkla bulunmadığı ve fare zehirlerinin satın alınamadığı zamanlarda, şehirleri ve kasabaları farelerden korumak için bazı insanlar görevlendirilirdi. Fareleri silahla ve kapanla avlayan bu kişiler, yaptıkları işin pisliğine de katlanmak zorundalardı.
 

 Lamba YakıcılarıSokak lambalarının elektrikle çalışmadığı dönemlerde bu işi yapmak için bazı kişiler görevlendirilirdi. Uzun sopalarının ucuyla veya ellerindeki çakmakla sokak lambalarını ateşleyen bu kişiler, her akşam lamba lamba gezmek zorundalardı.
 

 SütçüÜlkemizin bazı bölgelerinde hala devam eden bu meslekle uğraşan kişiler, günlük süt için ödeme yapan kişilere süt götürmekle yükümlülerdi.
 

 Kütük SürücüleriKesilen dev kütüleri taşıyacak teknolojinin olmadığı zamanlarda, bu kütükleri su yolları boyunca ilerletecek olan kişiler işe alınırdı. Oldukça tehlikeli olan bu meslek, otomobil taşımacılığının yaygınlaşmasıyla son buldu.
 

 Santral OperatörüAradığınız kişiye ulaşmanız için gerekli aktarım işlemlerini gerçekleştiren bu operatörler, zaman içerisinde konumlarını bilgisayarlara kaptırdılar.
 

 Ölü HırsızlarıGeçmiş zamanlarda bazı üniversiteler ders işlemek için ölü insan bedenine ihtiyaç duyarlardı ancak bu, dini inanışların çok yaygın olması ve bilimi engelleyen batıl inançlardan ötürü pek mümkün değildi. Bu nedenle ölü hırsızları olarak adlandırılan kişiler kiralanırdı. Yeni gömülen ölüleri mezarlarından kaçıran bu kişiler, yasa dışı ve ürkütücü olan bu mesleği seneler boyunca sürdürmüştür.
 

 Fabrika KonuşmacısıBüyük fabrika ortamlarında makine seslerinden başka hiçbir şey olmazdı. Bu nedenle fabrikalarda çalışan kişiler sıkılır, bunalır ve yavaşlarlardı. Yavaşlamayı önlemek ve çalışanlarını canlı tutmak isteyen fabrika sahipleri, fabrikada konuşma yapan ve çalışanların dikkatini dağıtan kişileri işe alırlardı. Bu kişiler elinde bulunan kağıttan güzel bir hikaye, komik bir fıkra okuyabilirdi veya sadece çalışanların dikkatini çekecek şeyler anlatırdı. 
2
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
2
0
0
0
0