Tesla, 89 Yıl Önce Akıllı Telefonları İşaret Etmiş!

1
0
0
0
0
Aslında haberde sözü geçen kişi Tesla olunca pek şaşırmıyoruz, ancak yine de büyük iş.
Dünyanın sayılı dahilerinden olan, ancak değeri yeni yeni anlaşılmaya başlayan Nikola Tesla'nın dün doğum günüydü. Bundan tam 159 sene önce doğan efsane, fikirleri, görüşleri ve buluşları ile günümüze hala şekil vermekte. 

Özellikle ulaşım sektöründe son zamanlarda elektriğe bir geri dönüş söz konusu. Araçlar, hatta uçaklar bile elektrik enerjisi ile oldukça verimli şekilde çalışmakta. Bu teknoloji de gün geçtikçe gelişmekte. Tabi bu konuda yine öncü isimlerden biri Tesla ve onun zamanında insanlığın hizmetine sunduğu bilgiler.Nikola Tesla, aynı zamanda muazzam zekaya ve bunun sonucu -teknoloji bağlamında- ileriyi görebilmeye meyilli biri (burada bir medyumluktan ziyade mantık çerçevesinde düşünme söz konusu). Tesla, döneminin çoğu teknolojik ürününün geleceği hakkında önemli açıklamalar yapmış, çoğunlukla da gelişen teknoloji, Tesla'nın ne denli haklı olduğunu doğrulamıştı. Büyük dehanın ortaya çıkan son röportajı ise, telefonlar konusunda da ne denli haklı olduğunu göstermekte.

Yaşadığı dönemlerde, teknoloji ve içinde bulunduğu gelişim hakkında ufak bir röportaj yapan Tesla, yine müthiş ön görüsünü ortaya çıkarmış ve telefonun zaman içinde yaşayacağı değişimden söz etmiş. Tesla'nın sözleri şu şekilde;

'' Teknoloji her zaman gelişimini sürdürecek. Hayal edemediğimiz çoğu şey, bir süre sonra bizim için normale dönüşecek. Telefon, televizyon gibi cihazlar, kilometrelerce uzaklıkta dahi birbirimizi görüp duymamızı sağlayacak. Üstelik bu cihaz geliştikçe, sundukları görüntü, ses gibi imkanlar da gelişecek. Ayrıca bu teknoloji bugünkü haline kıyasla çok çok daha basit olacak. Mesela bir adam telefonunu rahatlıkla cebinde taşıyabilecek.''Tesla, bu ibretlik tespiti tam 89 yıl önce yapmayı başarmış. Ancak söz konusu olan kişi Tesla olunca, pek şaşırdım diyemem. Hatta yarın birgün Tesla'ya ait bir günlük bulunsa, içinde de '' 4K ekranlı telefona batarya mı dayanır? Azcık büyük yapın şunları be!'' falan yazsa yine şaşırmam. 

Neyse, haberi efsanenin dün olan doğum gününü tekrar kutlayarak bitirelim.

 
1
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
1
0
0
0
0